REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Eksperci z całego świata będą rozprawiać w Gdańsku o przyszłości muzeów

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2022 11:07
Eksperci z całego świata będą rozprawiać w Gdańsku o przyszłości muzeów
W Gdańsku rozpoczyna się Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych, fot. shutterstock

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przez dwa dni będzie gościć muzealnych ekspertów z ponad 20 instytucji z całego świata. W środę rozpocznie się Światowe Forum Muzeów Pól Bitewnych, w trakcie którego odbędą się dyskusje o wyzwaniach współczesnego świata z którymi muszą poradzić sobie muzea.

REKLAMA

Muzealni eksperci z ponad 20 instytucji z całego świata wezmą udział w rozpoczynającym się w środę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku World Battlefield Museums Forum (Światowym Forum Muzeów Pól Bitewnych).

Rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska w przesłanym komunikacie zapowiadającym wydarzenie podkreśliła, że o swoich doświadczeniach z perspektywy osób zarządzających muzeami pól bitewnych opowiedzą przedstawiciele m.in.: Muzeum Wojskowego w Darwin, Muzeum Wojennego w Narwiku, Muzeum Marynarki Wojennej w Peru oraz Muzeum Wojny Zimowej w Finlandii.

Zauważyła, że wraz z rozwojem muzealnictwa rola muzeów w społeczeństwie zmieniała się na przestrzeni dekad. "Przemiany zachodzące w sektorze kultury doprowadziły do przeobrażenia przestrzeni tych placówek, wypełnionych tradycyjnymi gablotami, w nowoczesne, interaktywne centra kulturowo-edukacyjne" - oceniła.

Wskazała również, że zakres działalności muzeów pól bitewnych obejmuje nie tylko prezentację wystaw służących upowszechnianiu wiedzy o historycznych bataliach, lecz również troskę o miejsca pamięci.

"Muzea zlokalizowane tam, gdzie kiedyś toczono bitwy zmieniające losy świata, dbają o to, aby tereny będące niemymi świadkami minionych wydarzeń niosły przesłanie kolejnym pokoleniom oraz stanowiły symboliczny most pamięci pomiędzy przeszłością a teraźniejszością" - podkreśliła w komunikacie.

W trakcie dwudniowej konferencji zostanie zaprezentowanych kilkadziesiąt prezentacji. Eksperci wezmą udział również w dyskusjach. Wiodącym tematem będzie pogodzenie misji muzeum z wymogami współczesnego świata oraz rozwojem technologicznym przed którymi stoją instytucje kultury.

Wśród zaproszonych gości będą m.in. Ulf Eirik Torgersen z Muzeum Wojny w Narwiku, Yang Chang-Hun z Miejsca Pamięci Wojny w Korei czy Takuo Takigawa z Muzeum Pokoju w Hiroszimie.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt zaznaczył, że eksperci z 20 instytucji z całego świata podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat opowiadania o minionych bitwach i konfliktach. "Wierzymy, że ta wiedza pozwala zrozumieć, co kształtuje świadomość społeczeństw, w których funkcjonujemy" - podkreślił.

Pierwsza konferencja WBMF odbyła się w 2018 r. Druga nie odbyła się ze względu na pandemię. Idea forum była jednak kontynuowana w ramach projektów prowadzonych online, po których została stworzona strona internetowa www.wbmf.online.

Wykładów będzie można posłuchać zarówno w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, jak i poprzez stronę internetową muzeum w specjalnie przygotowanej sekcji live-stream poświęconej wydarzeniu. Konferencja rozpocznie się w środę o godz. 9.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda

W przededniu Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych, Wydawnictwo MIIWŚ zaprezentowało najnowszą publikację "The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics" prezentującą najważniejsze bitwy II wojny światowej.

W książce wykorzystano 129 autorskich infografik, 60 oryginalnych map, 298 archiwalnych fotografii oraz 40 rysunków broni, pojazdów i samolotów.

Jak wskazuje rzeczniczka MIIWŚ w przesłanym komunikacie, esencją treści albumu jest graficzna i tekstowa prezentacja 15 najważniejszych bitew na frontach II wojny światowej, łącznie z sylwetkami dowódców, profilem używanego sprzętu, a przede wszystkim - z licznymi zestawieniami statystycznymi zarówno w formie opisowej, jak i graficznej. "Wiele spośród tych danych może być zaskakujących i nieoczywistych nawet dla historyków" - zaznaczyła.

Dodała, że atrakcyjna i twórcza forma projektu graficznego książki zdecydowanie ułatwia przyswojenie treści oraz pobudza wyobraźnię odbiorcy.

Książka "The Arithmetic of War: WWII Battles in 15 Infographics" podczas trwania konferencji dostępna będzie w sklepie muzealnym. W najbliższych dniach książka będzie dostępna również w sklepie online.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie