Elastyczna przestrzeń biurowa: sposób na skuteczne i efektowne podziałyPropertyDesign.pl - 22-02-2021 09:02


Wskutek pandemii koronawirusa, praca w 2021 roku będzie przebiegać pod znakiem modelu hybrydowego, a przestrzeń biurowa urządzana będzie z naciskiem na elastyczność. Sprawdzą się rozwiązania umożliwiające w szybki i prosty sposób reorganizację wnętrz i wyznaczania w nich poszczególnych stref.

Od roku obserwujemy gwałtowną metamorfozę rzeczywistości, wywołaną pandemią. Analitycy prognozują, że w pewnych dziedzinach zmiany będą trwałe. Dotyczy to m. in. zmian strukturalnych w modelu pracy biurowej. Praca zdalna w dużym stopniu sprawdziła się i prawdopodobnie w pewnym zakresie zostanie z nami na zawsze.

Jednak badania prowadzone wśród osób pracujących w domach wskazują, że bardzo potrzebny im jest bezpośredni kontakt ze współpracownikami. Praca zespołowa, nastawiona na wspólne wypracowywanie rozwiązań i  czerpanie z  kompetencji w  zespole, okazuje się niezbędna i ta właśnie potrzeba kreować będzie kształt nowoczesnego biura.

Biura do pracy hybrydowej

Można założyć, że w 2021 dominującą formą organizacji pracy w korporacjach będzie model hybrydowy. Najbardziej pożądanym typem przestrzeni wspólnej będą hale typu open space, a w nich miejsca do nieformalnej interakcji, obszary do pracy grupowej, rekreacji i spotkań ze współpracownikami. Potrzebne będą bardziej modułowe i elastyczne formy wyznaczania miejsc współdzielonych oraz obszarów wielofunkcyjnych, które mogą być odmiennie użytkowane w różnym czasie i w różnych grupach.

Przegrodzić, lecz nie przesłonić

Wytyczanie jednostek funkcjonalnych w otwartych biurach może być wyzwaniem dla projektanta. Z pomocą przychodzą ażurowe panele akustyczne krakowskiej firmy EcoAcoustic. Te designerskie przegrody w bardzo subtelny sposób dzielą przestrzeń, zapewniając intymność i dobre warunki akustyczne.

Podwieszane do sufitu elementy wykonane z paneli PET mają formę prostokątów, wzbogaconych licznymi wycięciami, które przepuszczają światło. Materiał, z którego wykonane są panele pochodzi w 75% z recyklingu butelek plastikowych i występuje w bardzo szerokiej palecie barw, co pozwala na różne ciekawe zestawienia. Możliwość zastosowania dodatkowej warstwy filcu akustycznego zapewnia kreatywną zabawę kolorem. Ponadto możemy wybrać jeden z gotowych wzorów z kolekcji EcoAcoustic lub zamówić panele wycięte według własnego projektu. Zastosowanie technologii CNC zapewniającej niezwykłą dokładność i staranność wycięć pozwala osiągnąć naprawdę spektakularne efekty.

Panele ażurowe doskonale komponują się z pozostałymi produktami EcoAcoustic, wykonanymi z tego samego materiału dźwiękochłonnego. Pozwala to na stosowanie we wnętrzach kompleksowych rozwiązań akustycznych, które będą jednocześnie efektowne i skuteczne w tłumieniu niechcianych dźwięków i tworzeniu przyjaznych warunków pracy w otwartej przestrzeni biurowej.