Fika, czyli picie kawy według DukaPropertyDesign.pl - 15-01-2018 16:23


W krajach skandynawskich celebrowanie wolnego czasu jest bardzo istotnym elementem codzienności. Wywodząca się ze Szwecji marka Duka podtrzymuje tę ideę wspierając ją kolekcją, której kształty i wzornictwo umilą chwile spędzane przy kawie czy herbacie. Fika, bo tak nazywa się najnowsza seria, w języku szwedzkim oznacza właśnie „picie kawy”.

Kolekcja FIKA została zaprojektowana we współpracy ze szwedzką projektantką Lindą Svensson Edevint.

Linda Svensson Edevint to rodowita Szwedka, wychowana w południowej Skandynawii. Edukacje pobierała w Sztokholmie w Nyckelviksskolan – na wydziale tekstyliów oraz w Konstfack – Uniwersytecie Sztuk Pięknych, Rzemiosła i Designe’u. Specjalizacją Lindy są projekty wykonywane przede wszystkim na materiałach tekstylnych i przedmiotach codziennego użytku, co pozwala cieszyć się wyjątkowym wzornictwem jej autorstwa na co dzień. Projektantka słynie z zamiłowania do natury, z której czerpie inspiracje dla swoich pomysłów. Jednym z jej ulubionych zajęć jest odwiedzanie pchlich targów oraz wyszukiwanie botanicznych ornamentów na meblach i tkaninach.

Projektantka zawsze ma ze sobą szkicownik, by móc na bieżąco ilustrować swoje wrażenia i inspiracje. Pomimo zamiłowania do natury nie boi się mocnych barw i potrafi wykreować również śmiałe kompozycje.

- Moje projekty mają skandynawski charakter, czasem spokojny i zrównoważony, a czasami bardziej odważny. Uwielbiam bawić się kontrastami, kształtami, kolorami i formami geometrycznymi - często zaczerpniętymi z natury. Jestem ogromnie podekscytowana możliwością współpracy z marką DUKA – opowiada Linda.

Wszystkie te elementy można odnaleźć w kolekcji FIKA. Idealnie oddają one jej charakter, której założeniem jest umiejętność cieszenia się z krótkich przerw w ciągu dnia, podczas których można spędzić czas z najbliższymi delektując się kawą czy herbatą oraz prostymi daniami. Akcesoria ozdobione zostały masą rozmaitych wzorów z kwiatowymi i leśnymi motywami. Dominują w nich energetyczne barwy ożywiające całą kolekcję. Ich celem jest urozmaicenie posiłków, wnętrz i podkreślenie tego, jak ważne jest znajdowanie czasu dla siebie i innych. Dlatego kolekcja DUKA emanuje optymizmem i energią.

Zaletą naczyń FIKA jest nie tylko jej unikalne wzornictwo, ale także wysoka jakość i funkcjonalność. W kolekcji dostępne są porcelanowe kubki i miseczki, tace, tekstylia czy podkładki. Duża ilość komplementarnych wariantów kolorystycznych pozwala tworzyć nietypowe, składające się z różnych wzorów, zestawy. FIKA świetnie sprawdzi się podczas posiłków z przyjaciółmi lub jako prezent.

Osoby ceniące sobie ład i organizację z całą pewnością zainteresują się porcelanowymi pojemnikami z drewnianymi pokrywkami. Dostępne są w dwóch rozmiarach. Pozwalają one na przechowywanie żywności, a jednocześnie rewelacyjnie prezentują się w kuchni. Sprawdzą się również w pracy, jeśli mamy potrzebę przechowania, np. liści herbaty, którą przyrządzimy do lunchu podczas przerwy obiadowej.

FIKA jest dla marki DUKA wyjątkową kolekcją, ponieważ zawiera w sobie elementy skandynawskiego folku, nowoczesne wzornictwo oraz przesłanie zachęcające innych do cieszenia się chwilami i relaksem… nie tylko w poniedziałkowy poranek ;)