Fotel Tulipan: słynny polski mebel Teresy Kruszewskiej wreszcie w seryjnej produkcjiPropertyDesign.pl - 30-11-2020 15:03


Kultowy polski mebel, zaprojektowany w 1973 roku przez Teresę Kruszewską, jedną z czołowych polskich projektantek wzornictwa, po prawie 50 latach doczekał się seryjnej produkcji.

Fotel Tulipan powstał jako jeden z elementów zestawu mebli wypoczynkowych zaprojektowanego
przez Teresę Kruszewską w 1973 roku na konkurs ogłoszony przez Zjednoczenie Przemysłu
Meblarskiego oraz Związek Artystów Plastyków w Poznaniu. Na pokonkursowej wystawie MEBLE ‘73 projekt otrzymał Najwyższą Nagrodę Specjalną za realizację prototypów w Fabryce Mebli Giętych (obecnie FAMEG) w Radomsku.

Teresa Kruszewska (1927-2014) była architektką wnętrz, projektantką mebli, wykładowcą akademickim, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jedną z czołowych przedstawicielek polskiego wzornictwa użytkowego po II wojnie światowej. Meble przez nią projektowane, w tym fotel Tulipan, znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, a także w VITRA Design Museum w Weil am Rhein w Niemczech. Przez wiele lat projektantka była związana z Fabryką Mebli Giętych w Radomsku, gdzie powstało wiele prototypów mebli przez nią zaprojektowanych.

Kielichowata, organiczna forma fotela Tulipan była efektem prac Teresy Kruszewskiej nad plastycznymi możliwościami sklejki, które zapoczątkowała już w latach 50. Ale niech nas nie zwiedzie ta malarska i bardzo wizualna forma fotela. W swoich projektach Teresa Kruszewska zawsze koncentrowała się na człowieku, na relacji jaką mebel tworzy z odbiorcą-użytkownikiem. Nigdy nie dawała się ponieść wizualnej fantazji, a użytkową wartość i ergonomię zawsze stawiała na pierwszym miejscu. To niezwykłe wyczucie formy, świadome myślenie o estetyce i właściwej konstrukcji jednocześnie, charakterystyczne dla projektantki, to wpływ słynnych polskich projektantów związanych ze Spółdzielnią Artystów „Ład” oraz Alvara Alto.

W 2020 roku polska marka Fameg rozpoczęła produkcję i sprzedaż fotela Tulipan. Spełniło się tym samym wielkie marzenie Teresy Kruszewskiej, ponieważ w latach 70. powstało jedynie kilka prototypów mebla i nigdy nie wszedł on do seryjnej produkcji. Reedycja słynnego polskiego mebla jest z pewnością jedną w najciekawszych tegorocznych nowości meblowych. Cena fotela zaczyna się od 1800 zł. Producent: Fameg