Projekt Ekokapsuły to dzieło słowackiej pracowni Nice Architects. W pierwotnej wersji miał to być ekologiczny, samowystarczalny i bardzo mały dom dla artystów. Z czasem koncepcja ewoluowała, znaleźli się inwestorzy i postawiono na produkcję. Pierwsza "kapsułka" z ekskluzywnej serii została właśnie zaprezentowana na dachu budynku UNIQ w Bratysławie i zaraz po tym poleciała do japońskiego klienta.
Ekskluzywna seria "kapsułek" została ograniczona do zaledwie 50 sztuk i trafi do klientów z USA, Japonii, Australii i Unii Europejskiej. 31 stycznia br. miała miejsce oficjalna prezentacja pierwszej wyprodukowanej Ecocapsule na dachu budynku UNIQ w centrum Bratysławy, gdzie obiekt został przetransportowany helikopterem. Niezwykły pokaz przeznaczony był zarówno dla obecnych, jak również potencjalnych inwestorów.
- Oficjalne zaprezentowanie pierwszego egzemplarza było poprzedzone miesiącami projektowania, produkcji, testowania i certyfikacji. W 2018 roku chcielibyśmy wyprodukować i dostarczyć wszystkie elementy z pierwszej serii Ecocapsule, a na początku przyszłego roku chcemy uruchomić produkcję drugiej serii, bardziej przystępnej cenowo i dostępnej na całym świecie - powiedział Tomáš Žáček, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy.
Trudny początek
Historia ekokapsuły rozpoczęła się w 2008 roku, kiedy architekci ze słowackiej pracowni Nice Architects wzięli udział w konkursie organizowanych przez Andes Sprout Society na koncepcję małego domu dla artysty - Ecocapsule. Trzy kluczowe założenia postawiono wówczas architektom w ramach koncepcji na minidom: okrągły kształt, aby zminimalizować straty energii, zdolność odprowadzania przez obiekt wody i mobilność. Wówczas Nice Architects nie wygrali w konkursie. Przełomem stała się artykuł w branżowym portalu, w którym napisano o ekokapsule jako jednym z najciekawszych projektów minionego roku.
Przeczytaj więcej: Ekokapsuła - wybiegający w przyszłość projekt od Nice architects
... a potem sukces
Szum medialny wokół koncepcji ekokapsuły spowodował, że słowaccy architekci postanowili ulepszyć projekt. Jednak dopiero w 2014 r., rozwój technologii pozwolił architektom dokończyć projektowanie prototypu ekokapsuły numer 2. I tak ten miniobiekt został zaprojektowany w niezależny system zasilania, który pozwala mu wytrzymać dłuższy czas bez dostępu do źródła energii. Ekokapsuła jest czymś w rodzaju szwajcarskiego scyzoryka: znajduje się tu wszystko, czego potrzebujesz.
Początkowo architekci stworzyli ekokapsułę jako mieszkanie dla osób, które muszą przez dłuższy czas przebywać w naturze, dla naukowców, fotografów, leśniczych lub ekstremalnych turystów. Łatwa mobilność i długoterminowa niezależność energetyczna otworzyły nowe sposoby na to jak wykorzystać możliwość "kapsułki". Kapsuła może zostać szybko wysłana i wykorzystana jako mieszkanie dla zespołów ratowniczych w sytuacji kryzysu np. podczas trzęsienia ziemi. Wówczas posłuży jako mały blok elektrowni i filtrację wody. Co ciekawe kapsuła może być stosowana jako miejskie mieszkania dla singli, w miastach, gdzie najem jest drogi lub traktowana jako minihotel dla potencjalnych turystów.
Ekokapsuła można już kupić, wszystko dzięki międzynarodowej grupie inwestorów, którzy uwierzyli w projekt. Co ich przekonało? Zapewne wyjątkowość i potencjał produktu, który łączy wolność, niezależność i ekologiczne myślenie. Produkcja jest możliwa, dzięki znanej platformie Crowdberry.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Właściciel, Architekt, Urbanista Konior Studio
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Architekt-Partner i Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci