×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Galeria Bielska BWA przygotowuje wakacje z twórczością bielskich plastyków

  • Autor: PAP
  • 03 cze 2022 09:50
Galeria Bielska BWA przygotowuje wakacje z twórczością bielskich plastyków
Galeria Bielska BWA: wakacje z twórczością bielskich plastyków, fot. shutterstock

Galeria Bielska BWA przygotowuje przegląd twórczości bielskiego środowiska plastycznego. 5. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do końca sierpnia. Wystawy i wydarzenia odbędą się w galeriach, muzeum i przestrzeni miasta.

REKLAMA

- Tegoroczna prezentacja twórczości bielskiego środowiska plastycznego odbywa się w przełomowych, kryzysowych czasach, do których odnoszą się także artyści. Organizatorzy festiwalu nie formułują tematu, który narzucałby konieczność dostosowania treści dzieła czy tytułu do danej idei. Uczestnicy mają możliwość przedstawienia jednej pracy i to od autora zależy, którą - spośród prac powstałych na przestrzeni czterech ostatnich lat - wybrać - wskazała Galeria Bielska BWA.

Dyrektor galerii i kurator festiwalu Agata Smalcerz przypomniała, że od ostatniego przeglądu twórczości artystów związanych z Bielskiem-Białą minęły cztery lata. - Między rokiem 2018 a 2022 wydarzyło się tak wiele w historii świata, że współczesność i tamte czasy wydaje się dzielić przepaść. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, co znaczą słowa pandemia i wojna - wskazała.

Smalcerz spodziewa się, że na festiwal trafi "interesujący zestaw najróżniejszych postaw artystycznych, od dzieł odwołujących się wprost do aktualnej rzeczywistości, po prace, których autorzy zabierają nas do własnego świata, pozornie nieprzystającego do codzienności, ale często naznaczonego jej piętnem".

Galeria Bielska BWA zaprosiła do uczestnictwa w festiwalu członków Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Bielsko-Biała oraz okręgu górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, a także mieszkających w regionie absolwentów uczelni artystycznych i artystów nieposiadających dyplomu.

Termin festiwalu pokrywa się z wakacjami: wernisaż planowany jest na 24 czerwca, a zakończenie na 28 sierpnia. Wystawy będą mogli zatem zobaczyć nie tylko mieszkańcy miasta, ale też turyści.

- W weekend otwarcia wystawom towarzyszyła będzie muzyka jazzowa z programu 24. Bielskiej Zadymki Jazzowej na Starym Rynku; weekend zamknięcia odbędzie się podczas Dni Bielska-Białej - dodała dyrektor galerii.

Wystawom będą towarzyszyły wydarzenia artystyczne i edukacyjne: performansy, spotkania z artystami, warsztaty plastyczne, oprowadzania, także w języku ukraińskim oraz z audiodeskrypcją dla osób niewidomych. Odbywały się będą w galeriach, muzeum i przestrzeni miasta, a także w górach: na Dębowcu i Szyndzielni.

Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie