×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Galeria BWA Awangarda na czas remontu przeniesie się na dworzec PKP

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2018 09:11
Galeria BWA Awangarda na czas remontu przeniesie się na dworzec PKP
fot. shutterstock

Galeria sztuki BWA Awangarda mieszcząca się we Wrocławiu w Pałacu Hatzfeldów zostanie tymczasowo przeniesiona na Dworzec Główny PKP, do Galerii Dworcowej. Powodem jest zły stan techniczny budynku, który w najbliższych latach ma zostać wyremontowany i zmodernizowany.

REKLAMA

Galeria, od blisko 50 lat zajmuje obiekt, który powstał na ruinach XVIII-wiecznego pałacu Hatzfeldów. Gmach zaprojektował sławny architekt Carl Gotthard Langhans.

Podczas oblężenia miasta w 1945 r. budynek został poważnie zniszczony, proces degradacji pogłębiła powojenna rozbiórka wrocławskich budowli, z których cegły przeznaczono na odbudowę Warszawy. Kilkukrotnie przymierzano się do odbudowy gmachu.

Pod koniec lat 60. XX wieku pozostałość budowli zaadaptowana została przez Edmunda Małachowicza na siedzibę galerii sztuki współczesnej.

Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Bartłomiej Świerczewski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że pałac Hatzfeldów zostanie gruntownie przebudowany. "Nie sprzedajemy tego budynku, nie zmieni się też jego funkcja, czyli dalej będzie służyć kulturze" - powiedział.

"Pałac Hatzfeldów jest w złym stanie, ale się nie wali, więc można z niego normalnie korzystać, natomiast organizowanie wystaw w budynku, w którym prowadzone są jakiekolwiek prace budowlane jest rzeczą karkołomną, stąd propozycja przeniesienia galerii Awangarda do Galerii Dworcowej" - wyjaśnił dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Jerzy Pietraszek.

Pietraszek zadeklarował, że "jeżeli BWA wyrazi taką wolę, to powróci po zakończonej modernizacji obiektu do swojej starej, historycznej siedziby".

Dodał też, że nie ma powodu, aby galerię natychmiast zamykać. "Trzeba ją jednak przygotować w taki sposób, żeby w momencie, kiedy pojawią się ekipy prowadzące pierwsze prace remontowe nie kolidowało to z organizacją wystaw" - powiedział.

Dyrektor Wydziału Kultury przypomniał, że od 2016 r. Strefa Kultury Wrocław wynajmuje powierzchnie Galerii Dworcowej od PKP. "Lokal ma pewnego rodzaju mankamenty, które można jednak rozwiązać" - dodał. Podkreślił też, że miasto będzie wspierać BWA w dostosowaniu nowej przestrzeni do jej potrzeb.

Przestrzeń wystawiennicza w nowym miejscu będzie wynosiła ok. 1200 m kw., w tym 200 m kw. powierzchni biurowych.

Dyrektor BWA Galerii Sztuki Współczesnej Marek Puchała zaznaczył, że przystępuje do rozmów z miastem dotyczących remontu i przebudowy pałacu. "Jesteśmy do tego przygotowani. W ciągu ostatnich dwóch lat zbadaliśmy i przeanalizowaliśmy możliwości tego budynku i potrzeby środowiska związanego ze sztuką współczesną. Nasze uwagi mogą być przydatne w debacie nad projektem" - powiedział.

"Będę bardzo mocno bronił pozycji sztuki współczesnej i chciałbym bardzo, żeby galeria Awangarda wróciła do swojego historycznego miejsca. I zobowiązuję się ze zrobię wszystko, żeby tak się stało" - podkreślił.

BWA Awangarda pierwszą wystawę w Galerii Dworcowej chce zorganizować pod koniec lutego. "Zaprosiliśmy aktualnych i ważnych artystów, którzy stanowią też część historii BWA Wrocław. Wyruszają razem z nami w podróż, ukazując różne strategie działań wobec płynnej, zmieniającej się rzeczywistości" - podsumował Puchała.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie