REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Galeria Sztuki XIX Wieku MNW niebawem zamknięta. Rozpoczyna się remont

  • Autor: PAP
  • 23 sie 2021 13:20
Galeria Sztuki XIX Wieku MNW niebawem zamknięta. Rozpoczyna się remont
Galeria Sztuki XIX Wieku MNW niebawem zamknięta. Rozpoczyna się remont, fot. shutterstock

To ostatnie tygodnie na zwiedzenie Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie przed zaplanowanymi pracami remontowymi. Od 6 września wystawa będzie stopniowo wyłączana ze zwiedzania. Chełmoński, Boznańska, Malczewski - na ponowne spotkanie m.in. z artystami trzeba będzie poczekać do grudnia.

REKLAMA

Zmiany w Galerii Sztuki XIX Wieku zaplanowano w związku z przypadającym w 2022 roku jubileuszem 160-lecia Muzeum. Powrót pasteli Stanisława Wyspiańskiego, rearanżacja Sali Matejkowskiej, poszerzona prezentacja prac Witolda Wojtkiewicza i nowa infografika z rozbudowanym systemem komentarzy, podnoszących walor edukacyjny ekspozycji - to tylko niektóre z zaplanowanych zmian. Muzeum Narodowe w Warszawie zapowiada, że "efektem przeprowadzonych prac będzie także poprawa komfortu zwiedzania i bezpieczeństwa prezentowanych dzieł".

MNW poinformowało, że "6 września ze zwiedzania wyłączone zostaną sale wystawowe z obrazami takich twórców jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Aleksander Gierymski, Henryk Siemiradzki i Olga Boznańska". "Nadal dostępna dla publiczności będzie część ekspozycji z dziełami m.in. Canaletta, Bacciarellego i Matejki. Całkowite zamknięcie Galerii Sztuki XIX Wieku dla zwiedzających nastąpi 4 października. Ponowne otwarcie dla publiczności zaplanowano na grudzień br." - przekazano.

Scenariusz nowej ekspozycji zachowa dotychczasowe, główne wątki narracyjne. Dodatkowo do galerii powróci kolekcja pasteli Stanisława Wyspiańskiego.

Jak napisano, "ze względu na surowe wymogi konserwatorskie, wynikające z kruchości papierowego podłoża i nietrwałości techniki, prace artysty będą prezentowane rotacyjnie, w kilku układach". "Dzięki temu w Muzeum będzie można obejrzeć aż kilkadziesiąt pasteli i prac graficznych Wyspiańskiego. W odrębnym gabinecie będą też pokazywane dzieła innego czołowego malarza Młodej Polski, Witolda Wojtkiewicza. Dodatkowo twórczość Jana Matejki zostanie skonfrontowana z dorobkiem jego utalentowanego ucznia, Maurycego Gottlieba" - wskazano.

Galeria Sztuki XIX Wieku to jedna z najchętniej odwiedzanych wystaw w muzeum, zarówno przez widzów indywidualnych, jak i przez grupy zorganizowane oraz uczniów. Muzeum Narodowe zapewnia, że "nowa infografika ekspozycji, z rozbudowanym systemem komentarzy, ułatwi publiczności odbiór dzieł". Zwieńczeniem prac nad nową odsłoną ekspozycji będzie publikacja przewodnika w polskiej i angielskiej wersji językowej.

Muzeum Narodowe w Warszawie podało, że "prace nad nową odsłoną nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie i pomoc PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Mecenasa Galerii Sztuki XIX Wieku". Rearanżacja będzie odbywać się we współpracy z firmą Akzo Nobel. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie