REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gdańsk z wystawą "Bursztynowe art déco…"

  • Autor: PAP
  • 24 sty 2018 12:05
Gdańsk z wystawą "Bursztynowe art déco…"
fot. unsplash

Prawie 200 eksponatów z bursztynu w stylu art déco, w tym przedmioty codziennego użytku i biżuterię, pokaże Muzeum Bursztynu - oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek.

REKLAMA

"Na ekspozycji zaprezentujemy sztukę bursztynową i wyroby bursztynowe z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jako całość nie była ona do tej pory nigdy prezentowana w Polsce" - powiedziała w środę PAP kurator wystawy pt. "Bursztynowe art déco…" Renata Adamowicz.

Większość ze 186 zgromadzonych na wystawie eksponatów pochodzi ze zbiorów własnych Muzeum Bursztynu. Część obiektów została wypożyczona m.in. z Muzeum Zamkowego w Malborku i Muzeum Ziemi PAN w Warszawie.

"Eksponaty są bardzo różnorodne: od wytwórczości najwyższej klasy i najlepszego wzornictwa, uznanych projektantów i profesjonalnych artystów skierowanych do wykształconego i bogatego odbiorcy, poprzez wyroby bardziej masowe, na które mogły sobie pozwolić też osoby mniej zamożne" - wyjaśniła Adamowicz.

Na wystawie znajdą się przede wszystkim użytkowe przedmioty artystyczne takie jak zegary, barometry, pudełka, pucharki, kałamarze, talerze dekoracyjne i świeczniki.

"Sporo jest też akcesoriów dla palaczy i nie tylko tradycyjne fajki, cygarniczki, ale również popielniczki, papierośnice, pudełka na papierosy, cygara, zapałki oraz zapalniczki" - zaznaczyła kurator.

Na wystawie "Bursztynowe art déco…" nie zabraknie też biżuterii. "Biżuteria jest specyficzna i nie kojarzy się wprost z głównym nurtem geometrycznym art déco, a bardziej z jego odmianą roślinną i naturalistyczną" - nadmieniła Adamowicz.

Większość prezentowanych na wystawie obiektów powstała w manufakturach na terenie Królewca (dzisiaj rosyjski Kaliningrad) oraz Gdańska.

Ekspozycji towarzyszyć będzie unikalny 10-minutowy film, opowiadający o wydobyciu bursztynu, nakręcony prawdopodobnie w latach 30. XX wieku na terenie dzisiejszego Obwodu Kaliningradzkiego. Metalowa puszka z taśmą filmową została znaleziona na strychu i przekazana w 2010 r. do Muzeum Bursztynu przez znanego bursztynnika Aleksandra Gliwińskiego.

Wystawa "Bursztynowe art déco…" w Muzeum Bursztynu w Gdańsku na Targu Węglowym będzie czynna do 30 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie