REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gdy rośnie popyt, mechanizmy się usprawniają

  • Autor: BiznesMeblowy.pl
  • 05 paź 2017 11:41
Gdy rośnie popyt, mechanizmy się usprawniają
Fot. unsplash

W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój segmentu mechanizmów do mebli tapicerowanych. Przejawia się to zarówno w rosnącym wolumenie sprzedaży, jak i pojawiających się na rynku nowościach. Źródłem pozytywnych zmian jest nie tylko rosnąca produkcja sof i narożników, ale też ewolucja ich zastosowania - coraz częściej elementy wypoczynkowe pojawiają się w miejscach pracy.

REKLAMA

Podczas targów „Meble Polska 2017” Fabryka Mebli Gala Collezione zaprezentowała raport, w którym przeanalizowanych zostało 8 tysięcy realnych decyzji zakupowych Polaków, dotyczących sof i narożników konfigurowanych z elementów systemów modułowych. Okazuje się, że 9 na 10 sprzedanych mebli wyposażonych było w co najmniej jedną funkcję dodatkową, zwiększającą wygodę ich użytkowania. W tej grupie znalazły się przede wszystkim funkcje relaksu, regulacje zagłówków oraz ruchome siedziska.

Wyniki rankingu pokazują, że Polacy coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania i funkcje podnoszące komfort wypoczynku. Wielofunkcyjność mebla – obok względów estetycznych – staje się najważniejszym kryterium zakupowym.

Cenimy komfort i wygodę, dlatego coraz większą wagę przykładamy nie tylko do tego, jak mebel wygląda, ale także do tego, jakie możliwości oferuje. Chcemy, by salony w naszych mieszkaniach oraz strefy relaksu w biurze były piękne, a jednocześnie funkcjonalne. Dlatego sięgamy po rozwiązania, które sprawiają, że mebel dostosowuje się do naszego trybu życia, uprzyjemniając codzienne funkcjonowanie zarówno w domowej, jak i biurowej przestrzeni – tłumaczy Magdalena Kopińska-Król, dyrektor handlowy w Gala Collezione.

Jednak coraz częściej producenci okuć meblowych wprowadzają bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, które nie tylko mają pomóc w zdystansowaniu rynkowej konkurencji, ale również wyeliminować najczęstsze wady przestarzałych mechanizmów – rysowanie podłogi, skrzypienie, blokowanie otwierania.

Użytkownicy mebli wymagają, aby funkcje były łatwe w obsłudze oraz działały bezproblemowo. W te oczekiwania wpisują się systemy typu „puma”, które stosowane są w meblach tapicerowanych czołowych producentów.

Przykładem tego typu rozwiązań jest „Puma System”, produkt oferowany przez firmę Stalmot & Wolmet. Nowością w naszej ofercie jest na pewno mechanizm „Puma System” z podwójną funkcją („PF 190-W-5”). Użytkownik ma do wyboru 3 pozycje w sofie: siedzenie, odpoczywanie (przy wysuniętym siedzisku) oraz spanie (przy rozłożonej funkcji). Rozwiązanie stosuje się w meblach ze stałym oparciem, gdyż mechanizm wysuwa się spod oparcia. Fakt, że nie trzeba zdejmować poduch oparciowych, jest dużą zaletą tej funkcji. Co więcej, mechanizm ustawia siedzisko pod ergonomicznym kątem 2,2 stopnia, a po rozłożeniu funkcji spania prostuje się ono automatycznie. Mechanizm może być zastosowany zarówno w narożniku, jak i sofie – wyjaśnia Beata Wiśniewska, kierownik Działu Marketingu w firmie Stalmot & Wolmet.

Wsparcie oparcia

Zdaniem przedstawicieli salonów meblowych, rosnącą popularnością cieszą się sofy i narożniki wyposażone w zagłówki, zwłaszcza regulowane. Dzięki nim użytkownik zyskuje wygodne wsparcie dla głowy oraz możliwość zmiany kąta nachylenia oparcia i siedziska. Nie bez powodu funkcja ta – potoczenie – określana jest telewizyjną. Coraz częściej w ofertach producentów mebli pojawiają się modele, w których zagłówki regulowane są elektrycznymi sensorami.

Jeśli mebel nie posiada zagłówków montowanych na stałe – można go uzupełnić zagłówkami opcjonalnymi, które dają się przełożyć na dowolne oparcie siedziska.

Przykładem nowoczesnych rozwiązań opracowanych z myślą o regulacji zagłówków jest choćby okucie „VarioFlex” firmy Hettich. Dzięki małej średnicy, wynoszącej 35 mm, produkt jest zalecany do elastycznych i nowoczesnych linii mebli tapicerowanych. Zapewnia on regulację w zakresie 360° i zakres skoku co 15°. Ruchowi okucia towarzyszy przyjemny dźwięk, ale warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również rozwiązania wyposażone w systemy pozwalające na komfortową, bezgłośną regulację, jak ma to miejsce w przypadku okucia „FrankoFlex” (Hettich) z opcją trybu cichego „Silent Mode”.

Użytkownicy wymagają, aby mebel był wygodny i trwały, a przy tym funkcjonalny. Za ten ostatni warunek odpowiadają zastosowane w sofach lub narożnikach funkcje. Oferta tego typu okuć meblowych z roku na rok staje się coraz bogatsza, dzięki czemu producenci mebli tapicerowanych mogą zaproponować bardziej komfortowe i rozbudowane modele.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie