REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Gra planszowa promuje jurajskie atrakcje od Częstochowy do Krakowa

  • Autor: PAP
  • 11 lip 2018 12:03
Gra planszowa promuje jurajskie atrakcje od Częstochowy do Krakowa
fot. unsplash

Poznawanie zamków, zabytków, jaskiń oraz innych ciekawych przyrodniczo lub krajobrazowo miejsc Jury Krakowsko-Częstochowskiej ma ułatwiać gra planszowa „Podróże po Jurze”. To już kolejna inicjatywa mająca promować ten makroregion geograficzny.

REKLAMA

O wydaniu gry poinformował we wtorek częstochowski urząd miasta. Wydawnictwu patronują Śląska i Małopolska Organizacja Turystyczna oraz Związek Gmin Jurajskich.

Jak zaznaczył we wtorkowej informacji częstochowski samorząd, celem gry - oprócz dobrej zabawy, nauki logicznego myślenia i planowania jest - zapoznanie graczy z geografią oraz atrakcjami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas gry, odwiedzając zamki, zabytki, jaskinie oraz inne charakterystyczne miejsca Jury, zdobywa się amonity oraz odznaki szlaków turystycznych.

Gra zawiera planszę z mapą, na której odwzorowano sieć dróg Jury, pionki-samochodziki, pionki remontu drogi, 110 kart z atrakcjami turystycznymi oraz inne elementy służące rozgrywce. W zabawie może wziąć udział od dwóch do sześciu osób - indywidualnie, albo też w dwóch lub trzech drużynach.

Nakład gry to na razie tysiąc egzemplarzy. Oprócz możliwości zamówienia jej na stronie producenta z woj. śląskiego (poprzez stronę podrozepojurze.pl), ma być ona dostępna w sprzedaży np. przy punktach informacji turystycznej na Jurze.

Gra jest już kolejnym pomysłem na promowanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i tamtejszych produktów turystycznych. Na 22 września br. samorządy woj. śląskiego i małopolskiego przygotowują pierwszą edycję święta Szlaku Orlich Gniazd, które ma odbyć się w kilkunastu obiektach i gminach położonych między Krakowem i Częstochową.

Wykreowanie Szlaku Orlich Gniazd, jako jednego z flagowych produktów turystycznych Polski południowej, a także organizacja festiwalu kulturalnego - wydarzenia realizowanego w obu regionach pod jednym hasłem - zakłada wspólna strategia rozwoju woj. śląskiego i małopolskiego, przyjęta przez sejmiki obu regionów pięć lat temu.

Z kolei w ostatnich dniach częstochowski samorząd uruchomił internetowy przewodnik dla rowerzystów bramajury.pl - powstały z inicjatywy tamtejszego społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej. Strona zawiera na razie 30 tras z opisem, przekrojem i śladem GPS (wkrótce mają być też udostępnione w postaci aplikacji mobilnej). Projekt jest rozwojowy: można do niego zgłaszać kolejne, autorskie propozycje tras.

Miasto zwraca uwagę, że jest jedną z bram na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którą biegnie m.in. ok. 180-kilometrowy Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten prowadzi przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a zaczyna się w częstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny, dalej wiodąc przez podczęstochowski Olsztyn. W pobliżu znajduje się także Mstów, z którym nowe rowerowe połączenie Częstochowy ma zostać oficjalnie otwarte w środę.

Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest bardzo popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej, motorowej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych, grotołazów oraz pasjonatów średniowiecznych zamków.

Dawne jurajskie fortyfikacje - średniowieczne zamki lub ich ruiny określane mianem Orlich Gniazd - znajdują się m.in. w Korzkwi, Ojcowie, Sułoszowie, Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Podzamczu, Morsku, Bobolicach, Mirowie oraz Olsztynie. Łącznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się pozostałości ponad 20 zamków - kiedyś strzegących granicy Królestwa Polskiego przed napadami z Górnego Śląska.

Szlakiem Orlich Gniazd nazywany jest czerwony szlak turystyczny o długości ponad 160 km, łączący Kraków z Częstochową poprzez atrakcje turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w tym część dawnych warowni.

Znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd liczy ok. 180 km i łączy: Częstochowę, Olsztyn, Zrębice, Suliszowice, Ostrężnik, Czatachowę, Niegowę, Mirów, Bobolice, Podlesice, Morsko, Podzamcze, Ryczów, Smoleń, Bydlin, Jaroszowiec, Olkusz, Paczółtowice, Krzeszowice, Rudno oraz Kraków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie