REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Historyczne szyldy trafią do Muzeum Neonów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 maj 2018 11:42
Historyczne szyldy trafią do Muzeum Neonów
fot. mat. prasowe

Stołeczne Muzeum Neonów wzbogaci się o dwa eksponaty – historyczne neony: Sezam i Społem, pochodzące z dawnego Domu Towarowego Sezam.

REKLAMA

Historia warszawskich neonów sięga dwudziestolecia międzywojennego – już wtedy ulica Marszałkowska była jedną z najjaśniejszych i kolorowych arterii w mieście. Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku projekty nowych instalacji świetlnych zlecano uznanym plastykom i architektom, którzy tworzyli pojedyncze neony lub opracowywali reklamy dla całych ciągów ulicznych – przykładem jest właśnie Marszałkowska, gdzie plan "neonizacji" stworzyli i wcielili w życie w 1960 r. Eleonora Sekrecka i Zygmunt Stępiński.Do niepowtarzalnych warszawskich reklam świetlnych w 1969 r. dołączyły neony „Sezam” i „Społem” reklamujące najnowocześniejszy wówczas sklep prowadzony przez Warszawską Spółdzielnię Spożywców Społem Śródmieście.

- Charakterystyczne napisy rozświetlały wejście do Domu Towarowego Sezam otwierającego pierzeję Ściany Wschodniej przez kilkadziesiąt lat, wpisując się na stałe w krajobraz Warszawy. Neony są istotną częścią niemal 150-letniej tradycji naszej spółdzielni, dlatego cieszę się, że ich historia będzie opowiadana na nowo w takznamienitym miejscu jakim jest Muzeum Neonów – mówi Anna Tylkowska, prezes zarządu Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Społem Śródmieście.

Przekazanie pamiątek z dawnego Domu Towarowego Sezam odbędzie się 18 maja o godz. 14.00 w Muzeum Neonów przy ul. Mińskiej 25 w Warszawie. To jedna z nielicznych na świecie placówek poświęconych reklamom świetlnym, która nie tylko je kolekcjonuje, ale także odnawia stare egzemplarze wiszące po dziś dzień w swoich oryginalnych lokalizacjach. W zbiorach Muzeum rekomendowanego m.in. przez najbardziej prestiżowy przewodnik turystyczny Lonely Planet czy NationalGeographicTraveller UK, znajduje się około 60 neonów, głównie z lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Goście będą mieli unikalną możliwość przyjrzenia się neonom „Sezamu” i „Społem” z bliska już w sobotę 19 maja podczas Nocy Muzeów, a także docenienia kunsztu twórców i rzemieślników tej często zapominanej formy sztuki.

- Charakterystyczne neony z Sezamu, szczególnie kojarzonego z Warszawą, zajmą zaszczytne miejsce w naszym muzeum – obok warszawskiej Syrenki, restauracji Szanghaj, Ambasador, sklepu Berlin czy Bajecznego. To wspaniały prezent na szóstą rocznicę otwarcia muzeum, przypadającą na tegoroczną noc muzeów, w czasie której odwiedzają nas prawdziwe tłumy warszawiaków. Cieszy nas też, że możemy inspirować do ochrony starych znaków świetlnych, a także powstania nowych, ciekawych form reklam – informuje Ilona Karwińska, współzałożycielka Muzeum Neonów.

- Stołeczne neony, które kojarzymy głównie z okresem PRL, to dzieła sztuki użytkowej i reklamowej, głęboko zakorzenione w świadomości warszawiaków i tworzące niepowtarzalną atmosferę głównych ulic miasta. Już wkrótce zaprezentujemy warszawiakom dwa kolejne neony, które zostały wykonane w nowoczesnej technologii, na wzór dawnych reklam.Ozdobią one elewację nowego Centrum Marszałkowska, stając się ważną częścią inwestycji. To nasz ukłon w stronę tradycji rozświetlenia miasta pięknymi obiektami sztuki użytkowej – mówi Rafał Szczepański, wiceprezes zarządu BBI Development S.A.

Szacunek do historii przejawia się też w innych aspektach Centrum Marszałkowska – znajdą się w nim odrestaurowane, ozdobne detale ceramiczne zachowane ze starego Domu Towarowego Sezam. Dwie ściany przy wejściu do sklepu będą ozdobione autentycznymi ceramicznymi płytkami, które zostały pieczołowicie odnowione. Efekty tych prac będzie można podziwiać już w dniu otwarcia sklepu i Pasażu Rowickiego6 czerwca 2018 r.

Centrum Marszałkowska to nowoczesny kompleks biurowo-handlowy położony przy skrzyżowaniu dwóch linii metra, połączony ze stacją Świętokrzyska. Budynek zaoferuje łącznie 16 500 mkw. powierzchni, z czego parter i kondygnacja podziemna będą przeznaczone na handel i usługi. Centrum Marszałkowska zostało zaprojektowane zgodnie z filozofią budynku miejskiego położonego w ścisłym centrum Warszawy, do którego dojazd odbywa się głównie rozbudowaną siecią transportu publicznego. Dlatego obiekt oferuje wystarczającą liczbę 106 miejsc w parkingu podziemnym, a także parking dla rowerów z szatnią i prysznicami.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie