Styczniowe nowości od IKEA skrócą czas oczekiwania na nadejście cieplejszych dni, ożywiając żywymi kolorami oraz lekkością naturalnych materiałów pochodzących ze zrównoważonych źródeł.
W ofercie nowości nie zabrakło produktów stworzonych w duchu zrównoważonego rozwoju, jak poszewki projektu Akankshy Deo wykonane przez zespół rzemieślniczek z organizacji pozarządowej Jordan River Foundation (JRF) w ramach długoletniej współpracy z IKEA. Główną inspiracją dla ich powstania stały się pełne ekspresji, abstrakcyjne obrazy znanej szwedzkiej artystki Hilmy af Klint. Poszewki te są czymś więcej niż dodatkami – zapewniają miejsca pracy kobietom z Jordanii. Zostały wykonane w 100% z bawełny pochodzącej ze zrównoważonych źródeł i ozdobione ręcznie haftem przez kobiety z fundacji, więc każda z poszewek ma wyszywane inicjały osoby, która ją wykonała.
– Jako projektanci patrzymy na zrównoważony rozwój nie tylko przez pryzmat lepszych materiałów i procesów produkcji, ale także trwałości produktów. Pragniemy tworzyć rzeczy, które są piękne i mają dobrą jakość, aby ludzie chcieli zachować je na dłużej – mówi Ilse Crawford, projektantka wazonów KONSTFULL.
Projektowanie rzeczy trwałych z wykorzystaniem bardziej zrównoważonych materiałów to wartość, która łączy IKEA i Ilse. Dlatego kolekcja wazonów KONSTFULL wykonana jest z dmuchanego szkła pozostałego z odpadów po produkcji wyrobów szklanych. Projektantka dąży do tego, by małe przedmioty codziennego użytku były unikalne, dlatego każdy z wazonów posiada inny charakterystyczny kształt i fakturę.
Poprzednia współpraca IKEA z Ilse Crawford w 2015 roku pozwoliła na wprowadzenie na rynek kultowej lampy wiszącej SINNERLIG, która do dziś jest popularną częścią asortymentu marki. Kolejne wspólne działania w ciągu najbliższych kilku lat zaowocują następnymi nowościami, dzięki którym będzie można celebrować małe momenty w życiu. Zasady projektowania Ilse, jej wartości i estetyka idealnie pasują do wizji IKEA, by tworzyć lepsze codzienne życie dla wielu ludzi poprzez znaczące i piękne akcesoria domowe, a także zwykłe rzeczy, sprawiające, że każdy dzień jest wyjątkowy.
Niech muzyka niesie się po domu niczym wczesne promienie słońca z nową wersją lampy stołowej z głośnikiem SYMFONISK. SYMFONISK to długoterminowa współpraca pomiędzy IKEA i Sonos, która ma na celu zbliżenie do siebie światów wyposażenia wnętrz i dźwięku. Prosty, minimalistyczny wygląd urządzenia w połączeniu z jego funkcjonalnością to esencja tego, co cenią klienci IKEA. Urządzenie dostępne jest w dwóch wariantach kolorystycznych – czarnym i białym oraz z kloszem z tkaniny lub szkła. Oba klosze zostały zaprojektowane tak, by zapewnić nie tylko doskonałe wrażenia wizualne, ale również dźwiękowe. Głośnik łączy się przez WiFi i może być używany jako jedyne źródło dźwięku w pomieszczeniu lub
w połączeniu z innymi produktami z serii.
architekt, współwłaściciel WXCA
współwłaściciel, architekt BB Architekci
architekt, urbanista ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze
właściciel, główny projektant FAAR architekci
założyciel, architekt Proarchitektura
założyciel, architekt Proarchitektura