×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ikona polskiego designu szkicu Bogusławy i Czesława Kowalskich w Arkadach Wrocławskich

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 17 maj 2018 10:22
  • Aktualizacja: 17 maj 2018 10:23
Ikona polskiego designu szkicu Bogusławy i Czesława Kowalskich w Arkadach Wrocławskich
fot. mat. pras.

Krzesło małżeństwa Kowalskich stanowiące ikonę polskiego designu będzie można zobaczyć 19 maja w Galerii Sztuki w Arkadach Wrocławskich. Prezentacji krzesła towarzyszyć będzie spotkanie z synem projektantów i inicjatorką produkcji krzesła, a także warsztaty dla najmłodszych.

REKLAMA

19 maja w Galerii Sztuki w Arkadach Wrocławskich po raz pierwszy zaprezentowane zostanie krzesło projektu małżeństwa Bogusławy i Czesława Kowalskich - słynnych polskich architektów wnętrz. Krzesło pierwotnie stanowiło część popularnego w okresie PRL zestawu meblościanek, jednak nigdy wcześniej nie było produkowane. Zmienił to dopiero w 2014 r. Nowy Model - fundacja popularyzująca meble polskich projektantów, wskrzeszająca zapomniane lub nieprodukowane nigdy wcześniej meble.

- Krzesło Kowalskiego jest przykładem tego, jak wizja nowoczesności sprzed ponad 60 lat, dzięki swojej prostocie, ergonomiczności i innowacyjności nadal pozostaje aktualna, a wzornictwo może być istotnym elementem naszej wspólnej tożsamości. Każdy egzemplarz krzesła wykonywany jest ręcznie z bukowego drewna oraz giętej sklejki oklejonej naturalnym kasztanowym fornirem, dzięki czemu różni się odcieniem i usłojeniami - mówi Rafał Tarnarzewski z Inkubatora Designu, organizatora premiery.

Gościem honorowym wydarzenia będzie Jacek Kowalski - syn Czesława i Bogusławy Kowalskich, który opowie o pracy rodziców oraz zaprezentuje swoją książkę „Meble Kowalskich. Ludzie i rzeczy”, a towarzyszyć mu będzie Julia Starczewska- Zakrzewska, prezes Fundacji Nowymodel, która wdrożyła projekt do produkcji. Spotkanie rozpocznie się w Galerii Sztuki w Arkadach Wrocławskich o godz. 17:00. Już od godz. 15:00 najmłodsi będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach artystycznych pt. „Uczmy się kochać sztukę”. - Premiera krzesła Kowalskiego, to idealna „rozgrzewka” przed przypadającą na 19 maja Nocą Muzeów. Tym bardziej, że po premierze krzesła zorganizowane zostanie oprowadzanie po Galerii Sztuki w naszym Centrum - mówi Dorota Żmiejko, Manager ds. Marketingu Arkad Wrocławskich. W Galerii Sztuki w Arkadach Wrocławskich można zobaczyć prace nauczycieli-artystów Autorskich Liceów Artystycznych i Akademickich ALA we Wrocławiu (Ewy Mizery-Raczkowskiej, Celiny Niedzielskiej, Mateusza Budzyńskiego, Piotra Butkiewicza, Artura Raczkowskiego i Macieja Stawińskiego).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie