×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ikony od... nowa

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 lis 2016 16:41
Ikony od... nowa
Lampa Costanza Luceplan fot. materiały prasowe

Włoskie studio projektowe Luceplan niemal przy okazji każdej premiery deklaruje, że nowy model lampy powstał jako reinterpretacja klasycznego motywu. Na pierwszy rzut oka trudno w to uwierzyć, ale już drugie spojrze - nie otwiera nowe skojarzenia i powoli odsłania sposób myślenia projektantów. W ich wydaniu dialog z klasykami nigdy nie brzmi nudno.

REKLAMA

Stochastic to kompozycja złożona z 48 lustrzanych lub białych, półprzezroczystych kul. Projektant (Daniel Rybbaken) twierdzi, że punktem wyjścia był dla niego klasyczny żyrandol - ale nie jego kształt, a rytm rządzący kompozycją. Stąd właśnie tytułowa losowość.

Nowość: lampa Mesh (Gomez Paz) powstała z fascynacji strukturą sieci i matematycznym porządkiem bryły. Żyrandol składa się z wielu punktów światła, które dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii LED mogą świecić pojedynczo lub w różnych konfiguracjach.

Bestsellerowa Hope (Gomez Paz, Paolo Rizzatto) zbudowana jest z płatków formowanych na wzór soczewek Fresnela (stosowane w latarniach morskich). Wzmacniają efekt świetlistości, który nieodłącznie kojarzy się z okazałym żyrandolem, a jednocześnie dbają o zachowanie lekkości konstrukcji (dosłownej i wizualnej).

Natomiast Costanza, a także Cappuccina - jej „młodsza siostra” (projekt: Inga Sempé), wygląda jak archetyp lampy: podstawa i abażur, pozornie żadnych szaleństw. A jednak niespodzianki tkwią w detalach, m.in.: klosz ma kulistą podstawę, dzięki której możemy dowolnie zmieniać jego ułożenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie