Najnowszy projekt biura spod kreski mode:lina jest połączeniem dobrego industrialnego stylu oraz kolorów inspirowanych architektonicznym software. Zaglądamy do siedziby Demiurg w Poznaniu.
W dzielnicy Górczyn w Poznaniu, w bezpośrednim sąsiedztwie powstałego rok wcześniej charakterystycznego biura z bunkrem, powstał kolejny, wyjątkowy budynek firmy Demiurg. Do kompleksowego projektowania wnętrz ponownie zaproszono zespół mode:lina.
Nowy budynek biurowy to prosta i nowoczesna forma będąca połączeniem delikatnego drewna elewacyjnego oraz dużych przeszkleń. Architekci wnętrz w swojej koncepcji bezpośrednio nawiązali do charakteru budynku oraz do profilu działalności jego użytkowników.
Deski użyte we wnętrzu nawiązują do materiału użytego na elewacji budynku i ocieplają przestrzeń. Kolejną pochodną tego materiału jest użyta przez nas sklejka o podobnej funkcji. Wykorzystane we wnętrzu wyraziste kolory tworzące geometryczne kształty są bezpośrednim nawiązaniem do programów typu CAD- używanych przez projektantów, a tym samym związanych z branżą, którą reprezentuje Demiurg. Jednocześnie użyte kolory przełamują też surowość wnętrza i tworzą przestrzeń do pracy dla nowoczesnego zespołu.
Inspiracja branżą budowlaną w wystroju objawia się także w zachowaniu surowych ścian, betonie i sposobie poprowadzenia przewodów natynkowych. Razem z zespołem staraliśmy się wykorzystać potencjał, jaki dawał nam budynek. Całość założenia została przez nas uzupełniona nowoczesnymi meblami polskich projektantów – opowiada Anna Kazecka- Włodarczyk, architektka w biurze projektowym mode:lina.
Na parterze strefa wejściowa, sala konferencyjna i kuchnia, a na piętrze budki telefoniczne stanowią niejako niezależne, wstawione do wnętrza bryły, których elewacje nawiązują do zewnętrznej fasady budynku. Drewniane listwy na ścianach dodatkowo poprawiają akustykę w surowym, industrialnym wnętrzu.
Innym, bardzo wyrazistym elementem tej przestrzeni jest kolorystyczne odcięcie czoła antresoli wraz z okalającym je sufitem i ścianami - ich płaszczyzny, niezwykle efektowne spiralne schody oraz balustrada z blatem na piętrze stanowią jednolitą plamę w intensywnej barwie indygo. Drugim żywym kolorystycznym dopełnieniem surowych materiałów są żywe pomarańczowe okręgi przechodzące z betonowych stropów na ściany z bloczków oraz do wnętrz budek telefonicznych w formie paneli akustycznych.
Połączenie mocnych kolorów z delikatnymi szarościami naturalnego betonu stanowi idealne tło dla wyrazistych czarnych elementów takich jak stolarka aluminiowa, lampy z wyeksponowanymi wyłącznikami i instalacjami elektrycznymi oraz meble polskich producentów: Bejot, Noti, MDD. Wnętrza powoli wypełniają się także pracami młodych polskich artystów.
Zabiegi zastosowane przez projektantów nie tylko robią duże wrażenie z perspektywy samych wnętrz, ale także stanowią niezwykle interesujący obraz widziany przez ogromne przeszklenia z poziomu ulicy.
...........
PROJEKT: G2 Office
DESIGN: mode:lina
ZESPÓŁ PROJEKTOWY: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Anna Kazecka-Włodarczyk
REALIZACJA: październik 2022
LOKALIZACJA: Górnicza 2, 60-107 Poznań
POWIERZCHNIA: 250 mkw.
ZDJĘCIA: Patryk Lewiński
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska