Renomowana pracownia Broadway Malyan zaprojektowała wnętrza biura instytucji finansowej położonego we wnętrzach Browarów Warszawskich na Woli. Na trzech piętrach i blisko 3,5 tys. mkw. powierzchni stworzyli przestrzeń pełną zieleni i subtelnych odwołań do industrialnego dziedzictwa lokalizacji utrzymanych w eleganckim tonie.
Niezwykła lokalizacja na poprzemysłowych terenach warszawskiej Woli, w kompleksie o niezwykłej architekturze spod kreski JEMS Architekci ukształtowała układ i charakter projektu. Projektanci Broadway Malyan czerpali inspiracje z niezwykłego klimatu miejsca, jego historii i szerszego kontekstu.
Na biurowych open space'ach dominuje stonowana kolorystyka, z przewagą spokojnych szarości gdzieniegdzie ożywionych żółtą barwą, podyktowana odgórnym standardem klienta. W pozostałych przestrzeniach architekci mogli popuścić wodze fantazji.
We wnętrzach nowego biura znajdziemy odwołania do charakterystycznej dla lokalizacji palety barw, różnorodności wzorów i faktur oraz rytmicznych industrialnych form. Architekci podkreślają jednak, że – choć inspirowali się industrialną lokalizacją – to ich intencją nie było kopiowanie, a stworzenie własnej wariacji na temat poprzemysłowego miejsca.
Stąd też na przykład, choć zastosowana w projekcie wnętrza miedź nawiązuje do przemysłowych materiałów i kortenowej elewacji sąsiadujących nieopodal Apartamentów przy Warzelni, jest ona delikatniejsza i bardziej elegancka niż klasyczna industrialna stylistyka. Podobnie jest z zastosowanymi lampami z półprzezroczystego szkła, które luźno nawiązują do przemysłowej estetyki, ale są zdecydowanie bardziej „soft” niż „loft”.
Z elegancką aranżacją harmonizują ciemne, monochromatyczne powierzchnie frontów zabudowy meblowej i tak samo wykończone drzwi w korytarzach. Solidne ścianki działowe ustawione prostopadle do fasad budynku wieńczą miedziane panele - są nawiązaniem do kotłów browarniczych, ale jednocześnie budują we wnętrzu przytulną i elegancką atmosferę. Zgodnie ze wspomnianym wcześniej założeniem architektów, którzy postawili na elegancką wariację nt. industrialnej estetyki, panele zostały zaimpregnowane. W zależności od miejsca, w jakim zostały usytuowane, ścianki pełnią dodatkowe funkcje: są osobistymi szafkami, skrywają tablice lub sprzęt AV.
Wnętrza biurowe oferują przestrzenie dostosowane do pracy o różnym charakterze. Obok klasycznych open space'ów, zaprojektowano przestrzenie wspólne, idealne do luźniejszych rozmów, w których można wygodnie usiąść na kanapie lub... wiszącym siedzisku-huśtawce, klasyczne sale konferencyjne, a także focus roomy. Te ostatnie, w zależności od wielkości, mają jedno lub dwa miejsca siedzące oraz biurko, umożliwiające zarówno indywidualną pracę w skupieniu, jak i spotkania 1 na 1.
Architekci zadbali o komfort akustyczny we wnętrzach. Zarówno w focus roomach, salach do spotkań, jak i na open space’ach zastosowane zostały filcowe panele tłumiące hałasy, dopasowane kolorystycznie do kolorystyki pomieszczeń.
Miejscem spotkań i integracji pracowników jest również przestronna kuchnia z dużym stołem, przy którym można się spotkać na porannej kawie. Dalej przechodzi płynnie w rozświetloną naturalnym światłem jadalnię, gdzie usiąść można przy mniejszych stolikach lub przy stanowiskach w kawiarnianym stylu.
Dużą rolę w kształtowaniu komfortu i atmosfery we wnętrzach odgrywa naturalne światło dzienne i biophilic design. Układ biura został stworzony tak, aby wykorzystać panoramiczne przeszklenia budynku, które bogato doświetlają wnętrza.
Z kolei naturalną roślinność znajdziemy w niemal każdym zakątku biura. Co więcej, przybiera ona różne formy. W strefie wejścia osoby wchodzące do biura wita zielona ściana porośnięta mchem ze świecącym na jej tle neonem z napisem "hello"; druga zielona ściana jest w kuchni. Oprócz mchu, w biurze są również tradycyjne donice, a także roślinność w formie wiszącej pod sufitem.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci