×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Innowacje, które zapewnią prywatność w biurze

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 17 gru 2018 11:27
Innowacje, które zapewnią prywatność w biurze
Na zdjęciu: Biuro Ogilvy projektu Trzop Architekci, fot. Szymon Polański

Szklane przestrzenie biurowe stały się nieodłącznym elementem nowoczesnych firm. Jednak szkło, które zapewnia elegancki i ponadczasowy wygląd, pozbawia pracowników poczucia prywatności. Biura wyposażane są coraz częściej w innowacyjne rozwiązania i technologie, których zadaniem jest rozwiązanie tego problemu.

REKLAMA

Symbolem nowoczesnych korporacji na początku XXI wieku stały się przestrzenie typu open space. Otwarte przestrzenie pierwotnie miały pobudzać kreatywność pracowników, zachęcać do dyskusji i skracać dystans. Okazuje się jednak, że nie sprzyjają one produktywności. To dlatego szklane aranżacje biurowe, które pozwalają uzyskać efekt otwartości i transparentności przy jednoczesnym i całkowitym odseparowaniu pomieszczeń, stały się tak popularne.

Nowoczesność zapewnia prywatność

Przeszklone biura mają wiele zalet: wpływają pozytywnie na komfort pracy oraz gwarantują nowoczesny i elegancki wygląd siedziby firmy. Transparentność, jaką zapewniają szklane przegrody, na co dzień jest efektem pożądanym, jednak zdarzają się sytuacje, w których pracownicy potrzebują stuprocentowego odseparowania. – Szklane przegrody tworzą ponadczasową przestrzeń. Nie zapewniają jednak prywatności, a wiemy, że to ważny czynnik w wielu sytuacjach, takich jak spotkanie biznesowe czy praca nad nowym projektem – mówi Tomasz Sierakowski z firmy Espes. – Dzięki współpracy z zaufanymi partnerami biznesowymi nasza oferta odpowiada kompleksowo na potrzeby użytkowników biur, także w zakresie prywatności. Polska firma Sonte wzbogaca nasze ściany o elektryczną folię, która pozwala na zmianę, w dosłownie kilka sekund przejrzystej, transparentnej przegrody na mleczną taflę – wyjaśnia. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu elektrycznej folii LCD, która posiada warstwę ciekłych kryształów zlokalizowaną między dwoma warstwami folii PET. Folia sterowana jest poprzez aplikację w telefonie. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania architekci i projektanci, którzy odpowiadają za aranżację przestrzeni biurowej nie muszą rezygnować w projektach ze szklanych ścian. Do niedawna, ze względu na wysoką cenę, technologia wykorzystywana w ciekłokrystalicznej folii była zarezerwowana wyłącznie dla największych korporacji – dzisiaj jest już dostępna dla każdej firmy.

Prywatność sterowana aplikacją

Alternatywnym i równie efektownym rozwiązaniem, pozwalającym na stworzenie odseparowanego pomieszczenia są sterowane podobnie jak folia Sonte zasłony. Za pomocą aplikacji w telefonie w dosłownie kilka sekund można uzyskać zupełnie inne wnętrze: przytulne, ciepłe i sprzyjające rozmowom biznesowym. – Zarządzanie prywatnością w biurze z poziomu aplikacji w telefonie jest nie tylko wygodne, ale i efektowne. Wystarczy jeden przycisk, aby uruchomić zasłony i stworzyć oddzielne pomieszczenie – informuje Tomasz Sierakowski, prezes firmy Espes. – Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania można wprowadzać we wszystkich obszarach funkcjonowania biura. Dostępne na rynku rozwiązania, tj. multifunkcjonalne meble czy regulatory poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu, sprawią, że praca będzie czystą przyjemnością – dodaje. Producenci i dostawcy rozwiązań dla biur, a także projektanci i architekci, chętnie wykorzystują nowe technologie w swoich projektach.

Co przyniesie przyszłość?

Siedziba firmy coraz częściej służy jako narzędzie wykorzystywane do budowania wizerunku atrakcyjnego pracodawcy i jest uznawana za wizytówkę przedsiębiorstwa. - Oczekiwania pracowników względem biura i tego jakie ma spełniać zadania nieustająco rosną. Wiemy o tym od naszych wieloletnich partnerów biznesowych – projektantów, architektów i fitoutowców, z którymi zrealizowaliśmy liczne projekty – informuje Tomasz Sierakowski. – Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań i ulepszanie oferty produktów to ważny punkt strategii rozwoju naszej marki. Obecnie jesteśmy o krok od wprowadzenia do naszego portfolio produktowego zaawansowanej technologicznie folii, która naklejona na szybę będzie pełniła funkcję samodzielnego ekranu. Będzie to zupełna nowość na rynku – dodaje Sierakowski. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań do aranżacji biurowej podnosi prestiż nie tylko samego biura, ale i przedsiębiorstwa, które w niej pracuje. Wprowadzając takie rozwiązania warto zwrócić szczególną uwagę na ich kwestie użytkowe. Nowe technologie powinny przede wszystkim wspierać pracowników i przyczyniać się do osiągania przez nich lepszych wyników.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie