Inspiracją były włoskie restauracje i... jedzenie. Oto najnowsza kolekcja krzeseł od TonPropertydesign.pl - 17-03-2017 14:28


Już niedługo na wystawie Salone del Mobile, marka Ton zaprezentuje swoją pierwszą kolekcję krzeseł pełnotapicerowanych Alba, którą zaprojektował designer Alexander Gufler. - Pochodzę z Włoch, z natury szukam dobrego jedzenia i napojów oraz renomowanych restauracji. Dokładnie taka atmosfera inspirowała mnie podczas projektowania nowej kolekcji - zdradził Gufler.

- Kolekcja opiera się na doskonałych materiałach i pracy najwyższej klasy specjalistów w swoim rzemiośle. Na pierwszy rzut oka klasyczna, wzbogacona świeżymi detalami, które gwarantują jej ponadczasowość. A ponieważ dobre jedzenie chcemy spożywać w spokojnej atmosferze dobrej restauracji, skupiliśmy się komforcie siedzenia - powiedział projektant Alexander Gufler, opisując inspirację do tej kolekcji. Kulinarna dusza kolekcji znajduje odzwierciedlenie w jej nazwie. Alba, to włoskie miasto w Piemoncie, regionie znanym z produkcji trufli.

Charakterystycznym, powtarzalnym elementem krzesła, fotela i fotela klubowego jest kształt siedziska i podstawa z litego drewna. - Zaprojektowałem je tak, żeby można użyć różne typy tylnych oparć. Różnice kształtu definiują przeznaczenie produktu - opisuje Gufler. W krześle, oparcie ma kształt zwiniętego liścia, a brak podłokietników ułatwia wsuwanie krzeseł pod każdy stół, nawet z dużą oskrzynią pod blatem. Fotel daje większy komfort spożywania posiłków, zaś fotel klubowy gwarantuje maksymalny odpoczynek plecom, dzięki podwyższonemu oparciu.

Komfort zwiększa także zastosowanie ekskluzywnej tapicerki. Sprężyny kieszonkowe i formowana pianka PUR, które zostały użyte we wszystkich siedziskach kolekcji Alba, dopasowują się do kształtu ciała i gwarantują komfortowe siedzenie nawet przez kilka godzin. Podobne systemy są używane w materacach ortopedycznych. - Po pierwszych szkicach, praca nad kolekcją nie była prowadzona w komputerze, ale w warsztacie - testowano niezliczone prototypy, wybierając najlepsze wersje. To była symbioza wzbogacająca obie strony, projektanta i inżyniera - dodaje Gufler.

Wszystkie modele z tej kolekcji są zaprojektowane tak, by sprostać wymaganiom prestiżowych restauracji i hoteli, choć sprawdzą się również we wnętrzach domowych.  - To zdumiewające, że charakter modeli Alba zmienia się wraz ze zmianą użytego materiału tapicerskiego, ekskluzywna skóra Elmo może być standardem dla luksusowego hotelu o konserwatywnym wystroju, zaś filce Lowlands (wykonane z wełny Merino ) i Walker ( z intrygującym, geometrycznym wzorem) będą pasować lepiej do nowoczesnych wnętrz - dodaje Alex.