REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Instrumenty tradycyjne motywem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie

  • Autor: PAP
  • 14 sie 2021 16:07
Instrumenty tradycyjne motywem przewodnim Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie
Lublin. Fot. Pixabay

Instrumenty tradycyjne będą tematem przewodnim tegorocznego Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się w piątek w Lublinie. Swoje wyroby podczas imprezy zaprezentują twórcy ludowi, rzemieślnicy i artyści z całej Polski. Zaplanowano też m.in. warsztaty, koncerty, wystawy.

REKLAMA

Będzie to 15. edycja Jarmarku, którego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej, przedstawianej na festiwalu w różnych formach - sztuki ludowej, muzyki, śpiewu, tańca a także zabawy i edukacji. "W ciągu kilkunastu lat istnienia festiwal ewoluował, stając się obecnie przestrzenią, w której prezentujemy przede wszystkim kulturę tradycyjną, wywodzącą się ze wsi oraz kulturę nią inspirowaną i w sposób świadomy oraz wyrażający szacunek adaptującą treści tradycyjne" - przekazano w komunikacie.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku będą instrumenty tradycyjne. Ich rola w kulturze ludowej - jak wyjaśnili organizatorzy - polegała na tym, że towarzyszyły wielu sytuacjom życia rodzinnego, obrzędowego i społecznego mieszkańców wsi. "Grające na nich kapele i orkiestry były uczestnikami wesel i pogrzebów, zabaw i spotkań społeczności. Jednak rola instrumentów była i nadal jest zdecydowanie większa" - dodano.

Stałym elementem festiwalu jest Jarmark Rękodzielniczy. Na stoiskach, ustawionych na Starym Mieście w Lublinie, swoje wyroby zaprezentują twórcy, rzemieślnicy i artyści z różnych zakątków Polski. Będzie można spotkać w tym miejscu również budowniczych różnych instrumentów, takich jak np. bębny obręczowe i osznurowane, basy kaliskie, trombity i rogi pasterskie, gliniane gwizdki, okaryny.

W programie Jarmarku jest także specjalny koncert re:tradycja, podczas którego znani artyści polskiej sceny muzycznej występują z mistrzami muzyki tradycyjnej. W tegorocznej edycji wezmą udział: zespół Mikromusic, Zuzanna Malisz i Kacper Malisz, Maria Bienias, Wiesława Gromadzka z wnuczką, Katarzyna Zedel oraz Maja Kleszcz. Dla uczestników Jarmarku zostały przygotowane również warsztaty, na przykład z łowickiego haftu koralikowego, pieśni tradycyjnych, koronki iglicowej, wycinanki świętokrzyskiej. Natomiast najmłodsi będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach budowania własnych instrumentów. Nieodłącznym elementem imprezy są również wystawy. W tym roku poświęcone będą m.in. kobietom w fotografiach Artura Pastor'a, czy pracy twórców instrumentów w obiektywie Doroty i Piotra Piszczatowskich.

Jarmark Jagielloński w Lublinie nawiązuje do tradycji znanych w całej Europie jarmarków urządzanych tu w XV i XVI wieku. W Lublinie krzyżowały się wówczas szlaki handlowe prowadzące z Węgier na Litwę, z Europy Zachodniej na Ruś i z portów hanzeatyckich do Turcji. Do miasta przybywali kupcy z różnych stron świata, powstawały warsztaty rzemieślnicze i składy kupieckie.

Festiwal potrwa do niedzieli. Jego organizatorem są Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Miasto Lublin. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie