×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Instytucje kultury w Polsce włączają tryb #online

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 17 mar 2020 15:30
  • Zaktualizowano: 17 mar 2020 15:31
Instytucje kultury w Polsce włączają tryb #online
Zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem wrocławskie instytucje kulturalne przygotowały specjalną ofertę online, fot. Unsplash

Zamknięte z powodu zagrożenia koronawirusem wrocławskie instytucje kulturalne przygotowały specjalną ofertę online. Muzeum Narodowe proponuje cykl prezentacji dzieł sztuki ze swojej kolekcji, NFM - transmisję koncertów, a teatr Capitol uruchamia telewizję festiwalową 41. PPA.

REKLAMA

W ubiegłym tygodniu rząd zdecydował o zawieszeniu, od 12 marca, funkcjonowania instytucji kultury - teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin, a także uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli. W związku z tym we Wrocławiu wiele instytucji kultury przygotowało ofertę w sieci, z której można skorzystać bez wychodzenia z domu.

Od wtorku Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu będzie prezentować online swoje wydawnictwa płytowe i nagrania z koncertów.

"Sale koncertowe NFM są zamknięte, a w foyer zapadła cisza. Nie zapominamy jednak w tych trudnych dniach o naszych słuchaczach. Przechodzimy w tryb #nfmonline. Będziemy prezentować nasze wydawnictwa płytowe i nagrania z koncertów, zagrają też instrumentaliści zespołów NFM" - poinformowała PAP rzeczniczka NFM Agnieszka Frei.

Transmisje oraz nagrania dostępne będą na profilu NFM na Facebooku.

Do akcji przyłączyło się też Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Pracownicy tej instytucji przygotowali cykl prezentacji poświęconych ich ulubionym dziełom z kolekcji muzeum, które w ramach akcji #zostań_w_domu udostępniane są na stronie internetowej placówki i w mediach społecznościowych.

"Wierzymy, że w ten sposób damy wrocławianom pewne wytchnienie, dostarczymy otuchy, wzbudzimy jakże kruchą w tym trudnym dla nas wszystkich czasie - nadzieję. Bo sztuka ma także swoiste właściwości lecznicze. Niech ona nas cieszy, wzbudza optymizm, niech towarzyszy nam w kolejnych dniach" - podkreślił dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski.

Specjalną ofertę online przygotowało także Centrum Historii Zajezdnia, które udostępnia online swoje wystawy, a także wiele filmów i prac naukowych. Wirtualnie zwiedzić można m.in. wystawę główną "Wrocław 1945-2016".

"Może właśnie teraz jest dobry czas, żeby na spokojnie z tego skorzystać. Będziemy publikować też materiały, które pomogą spędzić mądrze i radośnie czas w domach z małymi dziećmi - kolorowanki i pomysły na zajęcia" - tłumaczył Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Z kolei Muzeum Pana Tadeusza na swojej stronie internetowej i w mediach społecznościowych będzie regularnie udostępniać zarówno materiały archiwalne, jak i nowe propozycje w formie krótkich filmów. Jedną z propozycji jest także wirtualny spacer po ekspozycjach.

W piątek natomiast ruszy telewizja festiwalowa 41. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który miał odbyć się w dniach 20-29 marca. Przegląd został odwołany, ale organizatorzy zapowiadają dokończenie konkursu piosenki i spektakli off w najbliższym możliwym terminie.

Joanna Kiszkis, rzeczniczka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, poinformowała, że codziennie przez dziesięć dni, o godzinie 19, Konrad Imiela, dyrektor Capitolu i Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA, poprowadzą kilkunastominutowy show online z udziałem artystów, zaproszonych na festiwal.

"Kolejne odcinki mają nawiązywać do planowanego programu festiwalu - będzie można obejrzeć nagrane w domach artystów minirecitale, krótkie rozmowy i wypowiedzi" - przekazała rzeczniczka.

Telewizję festiwalową można będzie oglądać w mediach społecznościowych PPA, i na stronie www.ppa.wroclaw.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie