×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak na projektowanie współczesnych biur wpływają wymogi ESG?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 03 sie 2022 12:27
Jak na projektowanie współczesnych biur wpływają wymogi ESG?
Przy projektowaniu współczesnego środowiska pracy, pracodawcy stają przed wyzwaniem sprostania społecznym i ekologicznym oczekiwaniom pracowników, fot. shutterstock

Przy projektowaniu współczesnego środowiska pracy, pracodawcy stają przed wyzwaniem sprostania społecznym i ekologicznym oczekiwaniom pracowników. Wskazówką dla nich mogą być standardy ESG.

REKLAMA

  • 48 proc. pracowników chce wrócić do biura i standardowego trybu pracy sprzed pandemii.
  • Ponad połowa badabych odczuwa słabszą więź z kolegami.
  • 37 proc. twierdzi, że kultura miejsca pracy ucierpiała podczas pracy zdalnej.
  • Zapewnienie odpowiedniego miejsca dla wracających pracowników może być postrzegane przez zatrudnionych jako benefit. To także kluczowy impuls do rozwoju organizacji i wzrostu biznesu.

JLL przeprowadziło badanie, z którego wynika, że pracownicy odczuwający objawy wirtualnego zmęczenia oczekują od firm kompleksowego wsparcia i dbałości o ich dobrostan. Co więcej, jedna trzecia pracowników nie ma obecnie dostępu do żadnych udogodnień związanych ze zdrowym stylem życia. Środowisko pracy sprzyjające regeneracji i zapewniające wsparcie dla mentalnego oraz fizycznego zdrowia zespołów może więc być drogą do zwiększenia satysfakcji i efektywności. Jest także jednym z kluczowych trendów w branży nieruchomości w 2022 roku. Dziś priorytetową rolą przestrzeni biurowych jest wzmacnianie zdrowych relacji społecznych.

Dynamika powrotów do biur z pewnością nadal będzie warunkowana aktualną sytuacją związaną z pandemią. Powroty odbywają się w sposób bardzo elastyczny, a samo biuro nie jest już tak ściśle sformalizowanym miejscem. W związku z tym, jednym z ważniejszych czynników jest zapewnienie zespołom odpowiednich warunków do budowania i pielęgnowania relacji, które niejednokrotnie ucierpiały przez pracę zdalną. Stworzenie właściwego „workplace” jest niezwykle istotne, ale to za mało, aby sprostać dzisiejszym oczekiwaniom pracowników. Słusznym kierunkiem jest więc budowanie „cultureplace”, czyli przestrzeni umożliwiającej tworzenie relacji oraz wzmacnianie kultury organizacji - mówi Andrzej Pośniak, partner zarządzający w kancelarii CMS, która na przełomie roku przeprowadza się do nowego biura w Varso Tower.

Biura nowej generacji stają się więc przestrzenią do employer brandingu i odzwierciedlania wartości, które reprezentuje dana organizacja. Misja i dobre praktyki firmy są niezwykle ważne dla pracowników, co potwierdza badanie PwC – aż 81% respondentów w Polsce chce pracować w organizacji, która ma pozytywny wpływ na społeczeństwo. Jednocześnie cały czas rośnie ogólna świadomość ekologiczna, a globalnym trendem dla firm, które chcą działać na rzecz zrównoważonego rozwoju staje się opracowanie strategii ESG, uwzględniającej dbałość o środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników mają obowiązek wprowadzenia raportowania pozafinansowego do 2024 r. W przyszłości wymóg ten będzie dotyczył już każdego przedsiębiorstwa – od 2026 r. raportowanie czynników pozafinansowych będzie obejmowało także małe i średnie firmy. Sama strategia może stać się także ważnym drogowskazem przy projektowaniu nowoczesnych przestrzeni biurowych, które spełnią zarówno najnowsze standardy, oczekiwania obecnych pracowników, jak i skutecznie przyciągną nowe talenty do organizacji.

ESG jest elementem, który będzie miał dalekosiężny wpływ na przyszłość przedsiębiorstw. Planując naszą przeprowadzkę do nowej siedziby w Varso Tower, zdecydowaliśmy się działać zgodnie z tymi zasadami i maksymalnie zadbać o jak najlepsze samopoczucie pracowników, traktując je jako fundament nowoczesnego środowiska pracy i współczesne kryterium oceny pracodawców. Zbadaliśmy oczekiwania naszych zespołów w tym zakresie i podjęliśmy się ambitnego zadania uzyskania certyfikacji w systemie WELL Building Standard. Na razie jesteśmy jedną z nielicznych kancelarii na świecie i jedyną w Polsce, która zdecydowała ubiegać się o ten certyfikat dla swojej siedziby, ale mamy nadzieję, że staniemy się dobrym przykładem do naśladowania dla innych organizacji. Zależy nam na tym, aby nasza wizja rozwoju i wartości pracowników, były spójne z tym, co robimy i jak pracujemy, dlatego mocno inwestujemy również w obszar sustainability. Widząc ogromne korzyści środowiskowe i społeczne z dostosowania biura do najwyższej klasy proekologicznych rozwiązań, zdecydowaliśmy się poddać naszą przyszłą lokalizację także ocenie w systemie certyfikacji BREEAM - twierdzi Beata Kępowicz, dyrektor operacyjna w kancelarii CMS.

Wielu pracodawców stoi teraz przed potrzebą zwiększenia poczucia przynależności do miejsca pracy, a oczekiwania pracowników związane z powierzchnią biurową przeformułowała w dużym stopniu pandemia. Zaprojektowanie zwinnej i przemyślanej przestrzeni biurowej, która będzie zgodna z wymogami certyfikacji i standardami ESG leży w zakresie nie tylko samych pracodawców, ale także partnerów projektowo-wykonawczych. To oni przekładają potrzeby pracowników i samych organizacji na praktyczne koncepcje.

W biurowych trendach właściwie od początku pandemii obserwujemy dynamiczny zwrot w kierunku potrzeb pracowników. Biura, które obecnie tworzymy ewoluowały od „miejsc do pracy” do przestrzeni sprzyjających działaniom zespołowym, jak również pozytywnie wpływających na zdrowie i samopoczucie. Mają być dopasowane do kultury organizacyjnej firmy. Przestrzenie biurowe muszą wygodą dorównywać najlepszym warunkom domowym, ale jednocześnie oferować o wiele więcej udogodnień wpływających na komfort pracy. Obecnie w projektach pojawiają się mniejsze sale do spotkań czy strefy z komfortowymi sofami, które służą nie tylko do relaksu, ale i stwarzają ciekawsze warunki do pracy kreatywnej. Skojarzenie z domem wywołujemy poprzez zastosowanie miękkich wykładzin, welurowych mebli, zasłon i poduszek. Części socjalne i kuchenne przypominają bardziej restauracje lub kawiarnie. Istotnym elementem są rośliny zielone, które nie tylko dopełniają wnętrza wizualnie, ale podnoszą też m.in. wilgotność powietrza. To wszystko w połączeniu z jakością zastosowanych materiałów i rozwiązań pozwala stworzyć miejsca odpowiadające wysokim wymaganiom, systemów i certyfikacji takich jak WELL Building Standard - mówi Wojciech Kaczmarczyk, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w Tétris.

W ideę ESG wpisuje się nie tylko nowa siedziba kancelarii CMS, ale także sam budynek Varso Tower. Jest on częścią wielofunkcyjnej inwestycji, która zmieniła niegdyś zaniedbany teren w atrakcyjny fragment miasta. Powstały tu budynki, które zaprojektowano zgodnie z najwyższymi standardami społeczno-środowiskowymi. Z myślą o zrównoważonym rozwoju zastosowano w nich technologie przyjazne dla środowiska, których jakość potwierdziła najwyższa ocena przyznanego certyfikatu BREEAM. Niezależni audytorzy WELL i Fundacji Integracja docenili również rozwiązania o pozytywnym wpływie na zdrowie, bezpieczeństwo i komfort wszystkich użytkowników.

Według najnowszego raportu PLGBC z marca 2022 powierzchnia użytkowa certyfikowanych budynków w Polsce stale rośnie i zbliża się już do 30 mln mkw. Uzyskanie certyfikacji może być więc pożądanym kierunkiem dla organizacji chcących rozwijać się zgodnie z najnowszymi standardami w zakresie ESG oraz potwierdzeniem prowadzenia realnych działań w tym zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie