REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 wrz 2018 15:01
Jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę?
fot. mat. pras.

Remont i aranżacja łazienki to spore wyzwanie. Szczególnie, gdy nie korzystamy z usług projektanta wnętrz. W takiej sytuacji warto sięgać po inspiracje, które podpowiedzą nam, jak zaplanować i rozmieścić urządzenia sanitarne. Przedstawiamy trzy projekty łazienek – funkcjonalnych, dopasowanych do potrzeb użytkowników i wykorzystujących w sposób optymalny każdy centymetr przestrzeni.

REKLAMA

Urządzając pomieszczenie sanitarne pamiętajmy o wygodzie i potrzebach wszystkich domowników. Łazienka, z której korzystają osoby dorosłe i dzieci, powinna być bezpieczna i funkcjonalna. W tej sytuacji pomieszczenie podzielono na dwie strefy – suchą i mokrą. Prawa strona, ze względu m.in. na znajdujące się w tej części okno i wpadające światło dzienne, została przeznaczona do codziennego użytku. Znalazła się w niej toaleta, niewidoczna z poziomu wejścia do pomieszczenia, oraz umywalka z lustrem. Sprawdzonym rozwiązaniem okazał się stelaż podtynkowy, nad którym stworzono wnękę i praktyczną półkę do przechowywania akcesoriów łazienkowych. Lewa strona to tzw. strefa mokra, z wanną i prysznicem. Wielkość i układ łazienki nie wymagały kompromisu w zakresie wyboru rozwiązań sanitarnych. Wanna to rozwiązanie idealne dla dzieci, z kolei funkcjonalność prysznica docenili rodzice. Co istotne – kabina nie posiada brodzika, dzięki czemu jej podstawa została zrównana z poziomem posadzki. Do tego celu wykorzystano odpływ liniowy ze szklanym rusztem. Na rynku dostępne są także ruszty typu „plate” do wypełniania płytkami – wyjaśnia Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.

Dla gości i nie tylko

Łazienka to coraz częściej wizytówka mieszkania. Dlatego planując remont warto zwrócić uwagę na jej przeznaczenie, a w sytuacji, gdy będą korzystać z niej nie tylko domownicy, także na nieco inne wytyczne w rozmieszczeniu sanitariatów. W przypadku tego projektu, co jest logiczne z perspektywy funkcjonalności pomieszczenia, na pierwszy plan wysuwa się strefa sucha, czyli toaleta i umywalka. Po prawej stronie zamontowano wielofunkcyjny terminal WC z technologią podświetlającą kontury klawiszy. Wszystkie przyłącza ukryte są za szklaną, elegancką taflą. Taki terminal wyposażony jest dodatkowo w szereg funkcji, np. filtr powietrza. Design i minimalistyczna forma z pewnością zrobią wrażenie na gościach – mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu układu pomieszczenia oraz zastosowaniu profilowych konstrukcji przedściennych, możliwe stało się ukrycie strefy mokrej. Prysznic jest niewidoczny, pozbawiony brodzika i wyposażony w specjalne siedzisko. W całym projekcie zwrócono także dużą uwagę na detale – płaskie powierzchnie i różnego rodzaju zabudowy. Wszystko jest na swoim miejscu i ukryte przed wzrokiem gości.

Gdy wszystko trzeba pomieścić

W sytuacji, gdy w mieszkaniu nie mamy miejsca na oddzielną pralnię i suszarnię, a nasza łazienka to jedyne sanitarne pomieszczenie w całym domu, stoimy przed sporym wyzwaniem. Ale jak każde wyzwanie – i na to jest rozwiązanie. Klucz leży w odpowiednim zaplanowaniu każdego centymetra kwadratowego, dzięki czemu znajdzie się miejsce na prysznic, toaletę, pralkę, a nawet suszarkę. W projekcie tego pomieszczenia wydzielono strefę mokrą i suchą. Do tego celu wykorzystano konstrukcje przedścienne i profilowe, do których zamontowano m.in. stelaż podtynkowy i umywalkę.
Przy wejściu do łazienki wydzielone zostało miejsce na pralkę, nad którą umieszczono suszarkę. Dzięki temu zaoszczędzono sporo przestrzeni. Przy oknie, w strefie dziennej, zamontowana została umywalka, uchwyt na ręcznik, a obok półka wnękowa do przechowywania kosmetyków. Po lewej od wejścia do łazienki umiejscowiono strefę prysznicową i WC. Użytkownikom zależało na ukryciu toalety, dlatego do tego celu wykorzystano ściankę konstrukcyjną. Po drugiej stronie ścianki stworzono komfortową strefę prysznicową. Brak brodzika w kabinie ułatwia swobodne wejście, zaś odwodnienie liniowe zastąpiono punktowym z ozdobnym rusztem ze stali nierdzewnej. Pomieszczenie zostało optycznie powiększone za pomocą dużego lustra, znajdującego się na wprost wejścia, na całej szerokości pomieszczenia.

Na projekt łazienki warto spojrzeć z lotu ptaka, odpowiednio zaplanować podział na strefy i rozmieszczenie wszystkich sanitariatów. Należy odpowiedzieć sobie także na pytanie – ile osób korzysta z pomieszczenia, jakie są ich potrzeby? Dzięki temu możliwe będzie stworzenie komfortowej łazienki, spełniającej wysokie wymogi pod względem funkcjonalności oraz optymalnego wykorzystania przestrzeni.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie