Zaprojektowanie biura to proces pod wieloma względami skomplikowany. Firma z branży elektrycznej Elhurt Plus stanęła przed tym wyzwaniem i samodzielnie stworzyła nowoczesną przestrzeń, która łączy funkcjonalność z designem. Te biura idealnie odzwierciedlają charakter marki. I o to chodziło jej właścicielom.
Joanna Panuś, dyrektor ds. inwestycji Elhurt Plus, miała dużą swobodę projektując wnętrza. Wspólnicy wiedzą, że urządzanie wnętrz to jej pasja, dlatego bez wahania zawierzyli jej w tej kwestii.
- Projekt przygotowywałam dla siebie oraz dla dwóch pozostałych członków zarządu. Każde z wnętrz jest zupełnie inne. Mimo że wszyscy wykonujemy pracę biurową to jest ona różna i każdy z nas ma swoje indywidualne poczucie estetyki. Moi klienci to głównie inwestorzy oraz projektanci wnętrz. Projektując swoje biuro chciałam stworzyć miejsce, w którym będę mogła komfortowo wykonywać pracę i w którym będę mogła już od pierwszego spotkania pokazać swoje nieszablonowe podejście - opowiada Joanna Panuś.
Mocne akcenty: biel, czerń i naturalne materiały
W projekcie dominuje klasyczne połączenie kolorystyczne: biel oraz czerń. Towarzyszą im naturalne materiały takie jak drewno, łupek kamienny, szkło czy rośliny. Drewno, nawet ciemne, ociepla pomieszczenie i czyni je bardziej przytulnym. Ciekawym zabiegiem jest pokazanie lamp na tle pustych ram. W tej roli sprawdziły się oprawy od polskiego producenta AQForm. Stożkowata forma tworzy oryginalny obraz.
Oświetlenie gabinetu
Z racji specyfiki branży w tym projekcie bardzo ważny był dobór oświetlenia. Biuro spełnia dwie funkcje: łączy miejsce pracy z przestrzenią do rozmów. Zgodnie z obowiązującymi normami, na biurku musiało być odpowiednie natężenie światła. W jednym z biur norma została spełniona przy użyciu reflektorków 2000 P30 LED. W drugim wykorzystano podłużną lampę zawieszoną nad biurkiem. W pozostałej części biur chodziło o stworzenie przyjemnego miejsca sprzyjającego rozmowom z klientami.
O czym powinniśmy pamiętać wybierając oświetlenie do biura? Podstawą jest odpowiednie natężenie, które na biurku powinno wynosić minimum 500lx. Nie mniej ważne jest zadbanie o zminimalizowanie olśnienia, o którym informuje nas tzw. współczynnik UGR. W biurach należy stosować UGR>19. Powinniśmy sobie zapewnić komfort: światło ma być wystarczająco mocne, ale nie może nas razić. Inną ważną kwestią jest odpowiednia równomierność. W biurze powinna wynosić minimum 0,6.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten
Założyciel, Architekt Studio ADS
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA
współwłaściciel, architekt BB Architekci