×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jasnogórskie dzieło sztuki w nowej odsłonie

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2018 16:41
Jasnogórskie dzieło sztuki w nowej odsłonie
fot. shutterstock

Hołd z kwiatów i poświęcenie nowej, perłowej sukienki na otaczany przez Polaków szczególną czcią obraz Matki Bożej Jasnogórskiej uświetnią sobotnią uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w sanktuarium w Częstochowie.

REKLAMA

Obchody tego maryjnego święta na Jasnej Górze mają zawsze uroczysty charakter. Zgodnie z kilkuletnim zwyczajem przy figurze Maryi Niepokalanej wierni złożą hołd z kwiatów, przeżywany na wzór rzymski w łączności z papieżem Franciszkiem. Szczególnym momentem tegorocznej uroczystości będzie poświęcenie nowej, perłowej sukienki na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej.

To kolejne wotum przygotowane dla Matki Bożej Jasnogórskiej. Perłowa sukienka, wzorowana na skradzionej z Cudownego Obrazu w 1909 r., jest darem polskiego artysty Andrzeja Majewskiego, mieszkającego od lat w Sztokholmie, a także paulinów i pielgrzymów. "Chcemy uczcić Maryję, Jej piękno, czystość, oddanie Bogu, a perły to symbolizują" - powiedział w piątek przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, cytowany przez biuro prasowe sanktuarium.

Oprócz pereł w sukienkę wkomponowane są również wota - biżuteria składana w darze przez pielgrzymów: "Poprzez piękno artystyczne chcemy uwielbiać Najświętszą Dziewicę Maryję. Ta suknia to jest coś więcej niż tylko obiekt, który ma swoją wartość materialną, ale przede wszystkim to jest wyraz tego, co człowiek zapisuje swoim sercem, przynosząc tutaj, na Jasną Górę" - dodał o. Marian Waligóra.

Nowa sukienka wzorowana jest na tej skradzionej w 1909 r., nazywanej perłową. Zniknęła ona wraz z koronami od papieża Klemensa XI i innymi wotami. Jej wygląd, podobnie jak koron, został uwieczniony na obrazie Józefa Chełmońskiego, który jest jedynym źródłem wiedzy o tych szczególnych wotach. Replika koron została wykonana rok temu przez mistrza złotnictwa z Crotone i była darem tej włoskiej diecezji. Zdaniem gospodarzy sanktuarium nowa sukienka jest niejako dopełnieniem "zwrotu" Maryi skradzionych darów.

"Znawcy mówią, że jest podobna. Niektórzy mówią, że taka sama, że się udała. Cieszę się" - powiedział autor sukienki Andrzej Majewski.

Sukienka zostanie nałożona na Cudowny Obraz w nocy z 7 na 8 grudnia. Poświęcenie wotum odbędzie się w sobotę, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Główne uroczystości ku czci Maryi Niepokalanej rozpoczną się o godz. 16.15 w kaplicy Matki Bożej uroczystym odsłonięciem Cudownego Obrazu i poświęceniem nowej sukienki. Ceremonii będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Po poświęceniu nowej sukienki w kaplicy Matki Bożej rozpoczną się nieszpory, a o godz. 17.00 z Kaplicy wyruszy procesja światła do figury Niepokalanej Matki Bożej na placu przed Szczytem. Tam odbędzie się hołd z kwiatów. Modlitwie przewodniczyć będą metropolita częstochowski abp Wacław Depo i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra. Wierni mogą przynosić ze sobą białe kwiaty i składać je u stóp figury Maryi Niepokalanej. Sobotnie uroczystości zakończy Apel Jasnogórski o godz. 21.00 w kaplicy Matki Bożej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie