Jedna z najsłynniejszych projektantek szkła i ceramiki dla IKEAPropertydesign.pl - 21-04-2016 12:38


Projekt kolekcji IKEA Viktigt oparty jest na energii płynącej z rzemiosła i naturalnego piękna. To wynik współpracy artystów-rzemieślników, szwedzkiej ikony w projektowaniu szkła i ceramiki - Ingegerd Råman oraz projektantów IKEA. Limitowana seria obejmuje ceramikę, szkło oraz meble wyplatane z naturalnych włókien.

Seria Viktigt to dzieło stworzone dzięki upartemu dążeniu do odarcia rzeczy ze wszystkiego co zbędne - prócz samego sedna. To kolekcja rękodzieła, która ukazuje miłość do wzornictwa, przemawiając przez niedopowiedzenia. Szwedzkie korzenie oraz wrażliwość projektowa są widoczne w każdym przedmiocie, które cechuje zarówno piękno, jak i funkcja.

- Ta kolekcja jest hołdem złożonym rękodziełu. To wspólny projekt rzemieślników i projektanta. Kiedy patrzę teraz na produkty, które stworzyliśmy, mogę stwierdzić, że wyrażają one miłość – podkreśla Ingegerd Råman.

Prostota, ograniczona paleta barw i estetyka to znaki rozpoznawcze szwedzkiej projektantki. Taka też jest seria Viktigt, w skład której wchodzą meble, kosze, dywany, duże lampy, misy w różnych rozmiarach i plecione pokrywy. Kolekcja przekształca to, co powszednie w coś wyjątkowego. To przedmioty, których używamy na co dzień w niepowtarzalnej odsłonie. Wodny hiacynt, bambus, rattan i trawa morska to piękne materiały, które nadają domowym wnętrzom bardzo osobisty charakter. Dzięki ręcznemu wykonaniu produktów z naturalnych włókien każde krzesło i każdy kosz jest inny. Proste w formie szklane karafki, dzbanki oraz miski sprawdzą się w każdym wnętrzu i staną się ponadczasowym dodatkiem.

- Kolekcja Viktigt skierowana jest do każdego, kto ceni ręcznie wykonane wyroby cechujące się prostotą i minimalistycznym pięknem. To dla nas zaszczyt, że jedna z najsłynniejszych projektantek szkła i ceramiki w Skandynawii stworzyła niepowtarzalne produkty, które będą dostępne dla milionów ludzi na całym świecie – mówi Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator wnętrz i projektant IKEA.

Limitowana kolekcja IKEA Viktigt będzie dostępna we wszystkich sklepach IKEA w Polsce od maja 2016 r.