REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Jedziemy na workation! Na fali apartamenty dostosowane do pracy zdalnej

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 22 lis 2021 16:45
Jedziemy na workation! Na fali apartamenty dostosowane do pracy zdalnej
Sun & Snow począwszy od listopada wprowadził w swojej ofercie zmiany, które mają ułatwić organizację wyjazdów wpisujących się w trend workation. fot. Shutterstock

Spopularyzowany w czasach pandemii hybrydowy model pracy pociągnął za sobą wiele zmian. Jednym z nich jest trend workation, w który wpisują się apartamenty sieci Sun & Snow.

REKLAMA

  • Sun & Snow począwszy od listopada wprowadził w swojej ofercie zmiany, które mają ułatwić organizację wyjazdów wpisujących się w trend workation.
  • Firma wydzieliła ze swojej oferty lokale, w których możliwe jest łączenie pracy zdalnej z wypoczynkiem.
  • Termin “workation” jest połączeniem słów “work” oraz “vacation”. W skrócie oznacza pracę zdalną w atrakcyjnym turystycznie miejscu, w połączeniu z wypoczynkiem po godzinach pracy.
  • Największą liczbą tego typu obiektów Sun & Snow dysponuje obecnie w Gdańsku.

To przede wszystkim odpowiedź, na zapotrzebowanie, jakie zgłaszają firmy poszukujące nowych rozwiązań w zakresie benefitów dla swoich pracowników.

Termin “workation” jest połączeniem słów “work” oraz “vacation”. W skrócie oznacza pracę zdalną w atrakcyjnym turystycznie miejscu, w połączeniu z wypoczynkiem po godzinach pracy. Specjaliści związani z zarządzaniem zasobami ludzkimi spodziewają się, że możliwość pracy hybrydowej stanie się kartą przetargową firm poszukujących ekspertów i najlepszych specjalistów.

– Najnowsze badania wskazują jednoznacznie, że w kwestii świadczeń pozapłacowych czekają nas zmiany - zgodne z oczekiwaniami pracowników. Nadal jednym z najważniejszych bonusów, których chcą pracownicy są świadczenia związane z opieką zdrowotną. Jednak już na drugim i trzecim miejscu znalazły się takie pozycje, jak bony podarunkowe i okolicznościowe oraz możliwość pracy zdalnej. Ten trend staje się bardziej zauważalny i w ostatnim czasie mamy coraz więcej zapytań z działów HR, które szukają alternatywy dla dotychczasowych benefitów, takich jak choćby karta sportowa, która traci na znaczeniu – mówi Mariola Skorupa, Product Manager w Sun & Snow.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez HRK, dotyczącego benefitów związanych z czasem pracy, aż 68 proc. pracowników oczekuje obecnie możliwości pracy hybrydowej, a 63 proc., chciałoby wprowadzenia ruchomego czasu pracy, przy zachowaniu 8-godzinnego dnia pracy. Aż 60 proc. uczestników badania, pracowało właśnie w modelu hybrydowym, a docelowo chciałoby w nim pracować aż 78 proc. pracowników. Jak zauważają eksperci - jeszcze dwa lata temu niewielki odsetek firm w Polsce decydował się na zupełnie nową wtedy formułę pracy hybrydowej. Obecnie osoby oczekujące pracy częściowo zdalnej stanowią ponad 80 proc. kandydatów poszukujących zatrudnienia.

– Workation wpisuje się w powyższy trend. Jednocześnie ten rodzaj benefitu wpływa pozytywnie na zdrowie i efektywność pracowników, może zmniejszyć efekty wypalenia zawodowego i przyczynić się do zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym – dodaje Mariola Skorupa.

Sun & Snow począwszy od listopada wprowadził w swojej ofercie zmiany, które mają ułatwić organizację wyjazdów wpisujących się w trend workation. Z oferty zostały wydzielone apartamenty, które umożliwiają pracę zdalną. Są one wyposażone w wygodne, ergonomiczne miejsce do pracy i oczywiście posiadają odpowiednie paramenty dotyczące połączenia internetowego. W programie pilotażowym wydzielono około 100 takich apartamentów w całej Polsce.

– Pracujemy z właścicielami apartamentów nad tym, by takich lokali w naszej ofercie było w najbliższym czasie znacznie więcej. Nasz dział rezerwacji posiada dokładne dane dotyczące bazy tych apartamentów i pomaga zaplanować taki wyjazd osobom, które chcą łączyć pracę z wypoczynkiem. Widzimy, że coraz więcej firm umożliwia swoim pracownikom wyjazdy do kurortów, gdzie przez kilkanaście dni pracują zdalnie, a po godzinach pracy mają możliwość skorzystania z atrakcji turystycznych – dodaje Mariola Skorupa.

Jak wynika z badania Grant Thornton przeprowadzonego w lutym br. w Polsce, niemal ¼ polskich szefów akceptujących workation dopuszcza możliwość łączenia pracy z wakacjami przez 1-3 tygodnie w roku. Z kolei aż 56% ankietowanych wybrało „inną” długość takiego pracowniczego wyjazdu łączonego ze służbowymi obowiązkami. Z kolei 3/4 polskich pracowników chętnie połączy pracę z wypoczynkiem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie