×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jesienią ma powstać pierwsza w Polsce galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego

  • Autor: PAP
  • 18 lip 2018 14:42
Jesienią ma powstać pierwsza w Polsce galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego
fot. unsplash

Rusza drugi etap remontu zabytkowego budynku dawnego sądu powiatowego w Stalowej Woli, gdzie jesienią ma powstać pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski.

REKLAMA

Galeria będzie się znajdować na poddaszu zabytkowego gmachu dawnego C.K. Sądu Powiatowego w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli), który teraz należy do Muzeum Regionalnego w tym mieście. Placówka otrzymała na drugi etap robót 310 tys. zł dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Jak powiedziała PAP dyr. stalowowolskiego muzeum Lucyna Mizera, prace obejmą przebudowę reprezentacyjnego holu i pomieszczeń na parterze budynku o łącznej powierzchni prawie 162 metrów kw.

"To kolejny krok, który pozwoli ocalić gmach z 1905 roku, stanowiący dokument reprezentacyjnej zabudowy miejskiej dawnego miasta Rozwadowa" - zauważyła Mizera.

W ramach tego etapu prac zostanie wykonana na parterze m.in. nowa posadzka, malowanie i elementy dekoracyjne, a także instalacja c.o. i elektryczna. Muzeum kupi też meble do sklepiku muzealnego. Zakończenie prac przewidziane jest jesienią. Wtedy też ma zostać uruchomiona galeria malarstwa Karpińskiego.

Równolegle, od ubiegłego roku, trwają prace w ramach pierwszego etapu modernizacji i remontu konserwatorskiego budynku, na które muzeum otrzymało ponad 2,8 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Galeria powstanie na poddaszu zabytkowego gmachu sądu. Jak zauważyła dyr. muzeum, ta część budynku bywa chętnie adaptowana przez artystów na pracownie.

Nie będzie to jednak wystawa "ku pamięci", ale miejsce, które w nowoczesny sposób będzie prezentować jedną z najlepszych kolekcji poświęconych temu twórcy.

"Galeria połączona zostanie z pracownią artystyczną, gdzie każdy będzie mógł doświadczyć procesu tworzenia, rozwinąć kreatywność, dosłownie poczuć sztukę i stać się artystą" - wyjawiła Mizera.

Przypomniała, że Alfons Karpiński, malarz, jeden z czołowych twórców okresu Młodej Polski, przyszedł na świat właśnie w Rozwadowie i spędził tam pierwsze lata życia. Z kolei ojciec artysty był w Rozwadowie sędzią powiatowym i pracował w budynku, gdzie powstanie galeria.

Właśnie z powodu tych powiązań Muzeum Regionalne w Stalowej Woli tworzyło kolekcję prac Karpińskiego oraz opracowało projekt poświęconej mu galerii w gmachu dawnego sądu.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli w swoich zbiorach posiada obecnie 72 prace Karpińskiego, pochodzące z różnych okresów twórczości. Są to m.in. 44 rysunki, 18 obrazów olejnych oraz akwarele, pastele i akwaforty. Wśród dzieł znajdują się kompozycje kwiatowe, prezentujące głównie ulubione przez artystę róże, martwe natury, portrety, sceny rodzajowe oraz szkice aktów kobiecych i męskich.

Zalążkiem kolekcji stało się 16 rysunków, które pod koniec lat 90. ub. wieku ofiarował muzeum ksiądz, z zamiłowania regionalista. On z kolei odkupił wcześniej te rysunki od siostrzenicy Karpińskiego.

Z czasem muzeum powiększyło kolekcję o kolejne prace i nadal planuje poszerzanie zbiorów dzieł Karpińskiego.

W galerii, oprócz prezentacji prac tego twórcy, będą odbywać się też wydarzenia kulturalne i edukacyjne. W ramach inwestycji przewidziany jest też zakup odpowiedniego wyposażenia multimedialnego i sprzętu umożliwiającego prowadzenie działalności kulturalnej i edukacyjnej.

Ponadto w budynku znajdzie się też Centrum Edukacji Dziecięcej, gdzie odbywać się będą wystawy i warsztaty ze sztuki dla najmłodszych.

Koszt całkowity projektu to ponad 4 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie