×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jeśli nie plastik, to co?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 lis 2018 09:00
Jeśli nie plastik, to co?
Danuta Barańska fot. mat. prasowe

Ważne jest to, aby idea „zero waste” przestała funkcjonować jedynie w obszarze kojarzącym się z gastronomią, ale również przeniosła się do wnętrz i przestrzeni, które projektujemy i w których żyjemy - uważa Danuta Barańska, ekspertka z dziedziny architektury kubaturowej oraz architektury wnętrz użyteczności publicznej, Creative Director w Tétris.

REKLAMA

W styczniu 2018 została opublikowana strategia komisji europejskiej dotycząca sukcesywnego wycofywania jednorazowych plastikowych produktów z powszechnego użytku. Z założenia jest to strategia, która w uproszczeniu dotyczy jedynie jednorazowych plastikowych opakowań, produktów takich jak słomki do napojów, – z którymi głownie społecznie jest identyfikowana, jednak powinna być ona postrzegana i rozumiana w nieco szerszym kontekście oddziaływania.

Coraz większa świadomość społeczna w temacie ekologii odnosi się nie tylko do różnych działań w obszarze codziennego życia takich jak rezygnacja z torebek plastikowych, ale coraz częściej również do zwracania uwagi na to, co znajduje się w naszym otoczeniu. Ma to również duży wpływ na współpracę projektant – producent. - Projektanci coraz częściej zwracają uwagę na to, jakich produktów używają do wykończenia i wyposażenia projektowanej przestrzeni, a im bardziej świadomy inwestor tym łatwiej również wpłynąć na producenta. Niezwykle istotną sprawą jest wykorzystanie elementów wykonanych w procesie z wykorzystaniem recyklingu – szczególnie w odniesieniu do tworzyw sztucznych. Ważnym jest, aby idea „zero waste” przestała funkcjonować jedynie w obszarze kojarzącym się z gastronomią, ale również przeniosła się do wnętrz i przestrzeni, które projektujemy i w których żyjemy - mówi Danuta Barańska.

Jeśli nie plastik, to co? - Producenci i projektanci dzięki ograniczeniom potrafią być kreatywni w wykorzystywaniu alternatyw materiałowych do tworzenia czy wykańczania przestrzeni. Ostatnie targi wyposażenia meblowego dla biur – Orgatec w Kolonii pokazały kilka ciekawych trendów – oprócz recyklingu można było dostrzec wyposażenie, które dostało swoje drugie życie – po odnowieniu go, aby wyglądało zgodnie z „duchem” czasu, ale również pomysły na nowe materiały wykorzystujące naturalne komponenty – okładziny ścienne wykonane z eukaliptusa, trzciny, czy ze sprasowanej zużytej kawy z ekspresu, ale również blaty biurek wykonane z ekspandowanego ryżu sprasowane tak, aby tworzyły stabilny element - opowiada ekspertka.

Zdaniem ekspertki, to jaka będzie przyszłość plastiku i alternatyw dla niego – zależy od naszej kreatywności. - Na pewno kilka kolejnych lat pokaże jak przygotowana strategia pozwoliła nam ograniczyć zanieczyszczenie środowiska - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie