×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Józef Wilkoń stworzył warszawską baśń o Bożym Narodzeniu

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 02 sty 2019 09:24
Józef Wilkoń stworzył warszawską baśń o Bożym Narodzeniu
Praca spod kreski Józefa Wilkonia fot. mat. prasowe

Polski artysta Józef Wilkoń potrafi wydobyć i pokazać niebanalne piękno stolicy. Przygotował ilustrację przedstawiających centrum w świątecznej aurze.

REKLAMA

Warszawa staje się coraz piękniejsza, powstają ciekawe realizacje architektoniczne, często projektowane przez światowej sławy twórców. Dzisiejszy kształt stolicy jest odbiciem jej skomplikowanej historii. Większość historycznej tkanki miejskiej została zniszczona podczas Drugiej Wojny Światowej. Powojenna odbudowa miasta jest efektem ścierających się różnych wizji urbanistycznych i architektonicznych; od historyzmu, poprzez modernizm, aż po socrealizm. W ostatnich trzech dekadach razem z gospodarką wolnorynkową w Warszawie pojawiła się moda na szkło, beton i stal. Wszystko to tworzy niecodzienny kolaż, który stanowi doskonałą inspirację dla wybitnych artystów różnych dziedzin. Warto zwrócić uwagę na prace twórców, którzy potrafią wydobyć i pokazać niebanalne piękno stolicy.

Światowej sławy polski artysta Józef Wilkoń podjął to wyzwanie, przygotował ilustrację przedstawiających centrum w świątecznej aurze.

Warszawa nie jest już tym smutnym szarym miastem, które pamiętam sprzed lat. Dziś zdobią ją przykłady światowej klasy architektury, ikoniczne ekspresyjne budynki, takie jak Złota 44 czy Stadion Narodowy. Tworzą wspaniały kontrapunkt dla historycznej architektury. To zestawienie jest bardzo inspirujące. - zauważa Józef Wilkoń.

Praca przedstawia ikoniczne warszawskie budynki, między innymi: Złotą 44, Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Stadion Narodowy. Ilustracja jest utrzymana w charakterystycznej dla artysty baśniowej konwencji.

Na ilustracji chciałem oddać Warszawę z moich marzeń. Od lat jestem zwolennikiem gęstego zabudowania sąsiedztwa Pałacu Kultury i Nauki drapaczami chmur. W ten sposób powstałby warszawski „Downtown” podobny do tych, które znamy z Nowego Jorku czy innych wielkich metropolii. Sztuka pozwala spełniać marzenia, w mojej ilustracji warszawski Downtown już jest. - dodaje Józef Wilkoń.

........................

Józef Wilkoń jest światowej sławy ilustratorem, malarzem, rzeźbiarzem, twórcą plakatów i scenografii teatralnych.

Urodził się 12 lutego 1930 roku w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusza w 1973) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej. Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie . W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami. Napisana i zilustrowana książka Psie Życie została uznana przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek za najpiękniejszą książkę roku 2011 oraz nagrodzona brązowym medalem w jubileuszowym konkursie Best Designed Books from all over the World International Competition 2013. W 2015 ukazała się albumowa edycja Pana Tadeusza, a w roku 2016 Don Kichot z setką ilustracji Józefa Wilkonia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie