×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kajko i Kokosz z archeologiczną wystawą w Radomiu

  • Autor: PAP
  • 09 lut 2023 13:09
Kajko i Kokosz z archeologiczną wystawą w Radomiu
Wystawa "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia" od piątku w muzeum w Radomiu, fot. shutterstock

Od piątku w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu oglądać można wystawę "Kajko i Kokosz - komiksowa archeologia". To połączenie zabytków archeologicznych z komiksową twórczością Janusza Christy.

REKLAMA

Zdaniem dyrektora radomskiego muzeum Leszka Ruszczyka to dobra propozycja na rozpoczynające się w sobotę w woj. mazowieckim ferie zimowe. Jak podkreślił, wystawa przeznaczona jest dla przedstawicieli wszystkich pokoleń. "Z jednej strony ma charakter edukacyjny, a z drugiej, poprzez swój wymiar sentymentalny, zainteresuje dorosłych widzów - tych, których komiks ten bawił i uczył przed laty" - zauważył szef radomskiego muzeum.

Ekspozycja została przygotowana w 2015 r. przez Grodzisko w Sopocie - oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Od tego czasu jest prezentowana w różnych miejscach w Polsce. Radom jest szesnastym miastem, w którym będzie można ją oglądać - od 10 lutego do 30 czerwca.

Zdaniem twórców ekspozycji stanowi ona niepotykane wcześniej połączenie archeologii i komiksu, porównuje dwa światy: znalezisk archeologicznych oraz podobnych zabytków wykorzystanych na rysunkach komiksów Janusza Christy, ukazujących przygody dwóch słowiańskich wojów.

- Chcemy pokazać, że zabytki archeologiczne nie są nudą w muzealnych gablotach, ale mogą być postawą do wyśmienitej przygody w świecie komiksu i w salach muzeum - powiedział PAP jeden z twórców wystawy Paweł Pogodziński.

Ekspozycję tę oprócz pracowników Muzeum Archeologicznego w Gdańsku stworzyli: Wojciech Łowicki, znany promotor komiksu w Polsce i Paulina Christa, wnuczka oraz dziedziczka artysty oraz inni pasjonaci jego twórczości.

Komiksy, których bohaterami są Kajko i Kokosz, ukazywały się od 1972 r., najpierw na łamach popołudniówki "Wieczór Wybrzeża", następnie na ostatniej stronie "Świata Młodych" i w magazynie "Relax", a także w formie wydań albumowych.

Prezentowane na wystawie eksponaty archeologiczne pochodzą z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawa została uzupełniona archiwalnymi komiksami pochodzącymi ze zbiorów prywatnych oraz rekonstrukcjami średniowiecznego ubioru średniowiecznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie