Karim Rashid dla polskiej marki. Designer jak zwykle zaskakujePropertyDesign.pl - 11-10-2019 10:29


Krosno D'sign jest nową marką stworzoną przez największą i najstarszą w Polsce hutę szkła – Krosno Glass S.A. W jej portfolio znajdziemy autorskie linie obiektów sztuki użytkowej sygnowane przez największych designerów. Pierwsza kolekcja Krosno D'sign: Sakred została zaprojektowana przez światowe guru wzornictwa, wywrotowego i wizjonerskiego Karima Rashida.

Na przestrzeni lat dla Krosna projektowali najlepsi polscy projektanci. Marka Krosno D'sign jest otwarciem się Huty Szkła Krosno Glass S.A. na nową, ambitną drogę i międzynarodowe rynki. Karim Rashid jest pierwszym zaproszonym do współpracy światowej sławy projektantem, wybranym ze względu na absolutnie genialne wyczucie formy i niekonwencjonalne podejście do materii.

- Marka Krosno jest mi znana od dawna. Podczas naszej współpracy poznałem ją bliżej i jestem pod wrażeniem wielkiego zaangażowania w jakość, otwartość na innowacje, a także prawdziwej pasji do rzemiosła i szacunku do swoich klientów. Szkło jest surowcem idealnym – organicznym i płynnym, a jednocześnie może być surowe i czyste. Stąd nieskończone możliwości w tworzeniu kreacji i nowych form. Myślę, że razem z Krosno podzielamy filozofię, która obejmuje pęd do przodu, pragnienie reinterpretowania rzeźbiarskich możliwości szkła wciąż na nowo – mówi Karim Rahid.

Kolekcja zaprojektowana przez Karima Rashida, wyprodukowana przez Krosno Glass S.A. nawiązuje do założeń świętej geometrii, myśli, której źródła sięgają starożytności i którą w syntetyczny sposób można określić jako próbę odnalezienia klucza do zrozumienia budowy wszechświata. W myśl założeń systemu matrycę stworzenia można sprowadzić do wzorów formowanych z okręgu, linii i trójkąta. I to na nich ufundował swoją autorską linię naczyń Karim Rashim, nie bez przyczyny nazywając kolekcję Sakred.

- Sakred to czysta geometria cylindra i stożka, najbardziej uniwersalnych form świata, najprostsze i ponadczasowe kształty. Różnorodne połączenia tych kolorowych form dodają codzienności stabilności i… metafizyki – mówi projektant.

Produkty z linii Sakred to ekskluzywny wybór pięknych przedmiotów wykonanych ze szkła barwionego w masie, które występuje w przykuwających wzrok odcieniach. Karim Rashid, słynący z umiłowania do koloru i jego brawurowego wykorzystywania, wybrał dla Sakred gamę czterech barw: bursztynu, ametystu, zieleni oraz szaroniebieskiego. Projektant nadał naczyniom lekkie, nowoczesne formy, w których zabawił się w szukanie idealnych połączeń i proporcji między elementami statycznymi (walcami) i dynamicznymi (stożkami). Dodatkowo wprowadził do niektórych wzorów charakterystyczny, geometryczny szlif. Linia składa się z kilkunastu produktów, w tym: szklanek, kieliszków do wina i koktajli, karafki, wazonu, patery oraz mis i świeczników w różnych rozmiarach.