REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Katowice mają nowego Beboka

  • Autor: UM Katowice
  • 17 sty 2023 10:55
Katowice mają nowego Beboka
Katowice mają nowego Beboka, fot. UM Katowice / M. Malina

Kolejny Bebok pojawił się w Katowicach, tym razem na Placu Kwiatowym. To już 14. taka figurka w mieście. Beboki, którymi w śląskiej tradycji straszono małe dzieci, aby były grzeczne, dzisiaj są postaciami odczarowanymi, wywołują raczej pozytywne skojarzenia i coraz liczniej pojawiają się w różnych częściach miasta stając się szlakiem.

REKLAMA

  • Kolejny Bebok pojawił się w Katowicach.
  • Najnowszy katowicki bebok, pojawił się na Placu Kwiatowym, trzyma w rękach serce – katowickie logo.
  • To już 14. taka figurka w mieście.
  • Grzegorz Chudy, projektant: "Cieszę się też, że kolejne figurki pojawiają się w mieście z inicjatywy samych mieszkańców"

Postać beboka, którą pamięta moje pokolenie miała wzbudzać strach – tak nam ją przedstawiali rodzice i dziadkowie. Dzisiaj w gruncie rzeczy większości z nas kojarzy się raczej pozytywnie – pijemy z kubków z bebokami, robimy sobie z nimi zdjęcia, pojawiają się w dziełach naszych artystów. Takim przykładem jest projekt Grzegorza Chudego, który sprawił, że beboki wyszły na ulice Katowic. Cieszę się, że jako miasto możemy się w niego włączyć i mieć swojego beboka na Placu Kwiatowym – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Sądzę, że beboki na ulicach będą wywoływać u przechodniów same pozytywne emocje. A turyści odwiedzający nasze miasto mogą dzięki nim poznać śląską tradycję – dodaje.

Nowy bebok z atrybutem

Najnowszy katowicki bebok, pojawił się na Placu Kwiatowym, trzyma w rękach serce – katowickie logo. Projekt figurki stworzył znany nikiszowiecki artysta Grzegorz Chudy, który kilka lat temu wprowadził postać beboka do cyklu swoich śląskich akwareli. Pierwsze obrazy przedstawiające straszki spotkały się z niezwykle pozytywnym odbiorem, więc artysta postanowił pomysł rozwinąć i stworzył serię lokalnych pamiątek, a później figurek, które z czasem zaczęły się pojawiać w różnych miejscach Nikiszowca, a następnie również w innych dzielnicach Katowic - informuje oficjalny portal miejski Katowic.

Tak pozytywny odbiór beboka i skala zainteresowania figurkami są dla mnie miłym zaskoczeniem. Cieszę się też, że kolejne figurki pojawiają się w mieście z inicjatywy samych mieszkańców. Wierzę, że dzięki temu katowiczanie będą się czuć z nimi związani emocjonalnie – mówi Grzegorz Chudy.

Beboki można już spotkać zwiedzając zabytkowy Nikiszowiec, przed wejściem do Galerii Katowickiej, w Parku Bogucickim, Dąbrówce Małej czy na osiedlu Bażantowo. Na tym jednak nie koniec. Stowarzyszenie W Kręgu Natury oraz Fundacja z Pasją chcą stworzyć szlak beboków związany z historycznymi miejscami i postaciami w Szopienicach. W ramach szlaku powstać miałyby najpierw figurka Beboka – hutnika a następnie olimpijczyka, browarnika, utopca, reformatora, filmowca, szopka, lekarza, malarza, harcerki, Antona i kolejarza. Obecnie prowadzona jest publiczna zbiórka na ten cel – dołożyć może się każdy.

Katowicki Bebok nie ma jeszcze swojego imienia. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs dla mieszkańców na imię dla nowego beboka – chętnych do wzięcia w nim udziału zapraszamy do śledzenia miejskich profili w mediach społecznościowych - podaje oficjalny portal miejski Katowic.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie