REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kiedy powstanie stała ekspozycja art deco w Muzeum Mazowieckim?

  • Autor: PAP
  • 24 paź 2017 10:11
Kiedy powstanie stała ekspozycja art deco w Muzeum Mazowieckim?
fot. pixabay.com

Muzeum Mazowieckie w Płocku przewiduje, że stała ekspozycja sztuki art deco powstanie tam w 2019 r., a nie w 2018 r., jak zakładano wcześniej. Dotąd, w czterech przetargach, nie udało się znaleźć wykonawcy robót budowlanych.

REKLAMA

O aktualnych planach płockiego Muzeum Mazowieckiego poinformował w poniedziałek dyrektor tej placówki Leonard Sobieraj, podczas zorganizowanej tam VII Ogólnopolskiej Sesji Naukowej "Polskie Art Deco. Malarstwo i Grafika".

Muzeum Mazowieckie w Płocku, posiadające najbogatsze w Polsce zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu secesji, obchodzić będzie w grudniu jubileusz 50-lecia gromadzenia obiektów reprezentujących ten właśnie styl w sztuce, charakterystyczny dla przełomu XIX i XX wieku. Placówka w 2006 r. podjęła decyzję o rozszerzeniu swej działalności i docelowo stworzeniu stałej wystawy dzieł art deco, stylu obowiązującego w sztuce w pierwszych dekadach XX wieku, zwłaszcza w latach 20.

"Przez 11 lat udało nam się zgromadzić blisko 1200 obiektów art deco. W znacznej części znajdują się one w magazynach. Na wystawie stałej prezentujemy jedynie część eksponatów, w czterech wnętrzach mieszkalnych. Są to zwiastuny przyszłej ekspozycji stałej art deco. Gdy ta wystawa już powstanie, do określenia naszego muzeum, jako muzeum secesji, będziemy mogli dodać nowe i mówić muzeum secesji i art deco" - powiedział Sobieraj.

Dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego powiedział, iż pomimo opracowania projektu i pozyskania funduszy unijnych, dotąd nie udało się znaleźć wykonawcy budowalnej części inwestycji.

Wcześniej placówka informowała, że remont i adaptacja na cele wystawiennicze, w tym galerię art deco, sąsiedniej kamienicy wraz z oficynami szacowany jest na 22 mln zł. Inwestycja realizowana miała być w dwóch etapach, a pierwszy miał się zakończyć w 2018 r. Ta część przedsięwzięcia o wartości 8 mln zł otrzymała 3,5 mln zł unijnego wsparcia. Pozostała część niezbędnych środków miała pochodzić ze wsparcia samorządu woj. mazowieckiego.

"Dostaliśmy pieniądze z programów unijnych, ale okazało się, że od momentu, kiedy powstał projekt i kosztorys, do chwili, gdy ogłosiliśmy przetarg na wykonawcę, ceny robót budowlanych poszły bardzo w górę. Związane jest to z licznymi przedsięwzięciami w ramach obecnej perspektywy unijnej. Jest większy rynek inwestycji, a mniejszy wykonawców. W związku z tym oferty, które otrzymaliśmy, niestety znacznie przewyższały kosztorys inwestorski i musieliśmy przetargi unieważniać, a były do tej pory cztery. Obecnie szukamy wyjścia z tej sytuacji" - wyjaśnił dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego.

Przyznał, iż placówka chce wydłużyć termin realizacji rozbudowy i jednocześnie przeliczyć jeszcze raz kosztorys planowanego przedsięwzięcia. "Mamy nadzieję, że w 2019 r. ten budynek zaistnieje. Gotowe są oczywiście projekty. Wszystko w rękach wykonawców" - podkreślił Sobieraj. Dodał, iż płockie Muzeum Mazowieckie już teraz przygotowuje się do uruchomienia stałej ekspozycji art deco, planując m.in. duże wystawy czasowe, jak np. malarstwa grafiki i fotografii reprezentujących ten styl, ze zbiorów własnych i innych placówek.

Sobieraj zaznaczył, iż planach jest także ekspozycja poświęcona zagadnieniu obecności art deco w kręgu rodzimych Akademii Sztuk Pięknych - w Warszawie i Krakowie oraz wystawa fotograficzna, prezentująca art deco w Nowym Jorku - jej temat zaproponował Czesław Czapliński, fotografik mieszkający i działający w Polsce i USA. Dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego wyraził jednocześnie nadzieję, iż w przyszłości uda się zainicjować bliższe kontakty tej placówki z amerykańskim Stowarzyszeniem Miłośników Art Deco.

Zainaugurowana w poniedziałek VII Ogólnopolska Sesja Naukowa "Polskie Art Deco. Malarstwo i Grafika" to cykl spotkań naukowców zajmujących się tym stylem w sztuce, które płockie Muzeum Mazowieckie organizuje cyklicznie od 2006 r. Wcześniejsze panele, dotyczyły m.in. wnętrze mieszkalnych i użytkowych oraz rzeźby i płaskorzeźby art deco.

Obecna sesja, odbywająca się w płockim Muzeum Żydów Mazowieckich - oddziale Muzeum Mazowieckiego, potrwa do wtorku. Uczestniczą w nim historycy sztuki i muzealnicy, w tym z Uniwersytetu warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także Muzeum narodowego w Warszawie i Muzeum Historii Polski.

Muzeum Mazowieckie w Płocku działa od 2005 r. w odrestaurowanej na ten cel, secesyjnej kamienicy w centrum miasta. Główną część ekspozycji stanowią tam typowe dla przełomu XIX i XX w. wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji oraz zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski.

W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. czynna jest natomiast wystawa historyczna "X wieków Płocka", prezentująca dzieje miasta - stolicy Polski w okresie panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego - od założenia grodu po II połowę XX wieku. Znajduje się tam makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 m kw., przedstawiająca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z okresu średniowiecza.

Wcześniej, od 1963 r., płockie Muzeum Mazowieckie mieściło się w dawnym benedyktyńskim opactwie. Po przeprowadzce zbiorów secesji do nowej siedziby, w opactwie otwarto oddział Muzeum Diecezjalnego z kolekcją sztuki sakralnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie