×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kino Tatry w Łodzi wznawia działalność. To najstarsze kino w Polsce

  • Autor: UM Łódź
  • 18 maj 2022 14:24
  • Aktualizacja: 18 maj 2022 14:25
Kino Tatry w Łodzi wznawia działalność. To najstarsze kino w Polsce
Kino Tatry jest najstarszym kinem w Polsce, fot. mat. Kina Tatry

Z początkiem czerwca wznawia działalność Kino Tatry w Łodzi. To wyjątkowe kino jest nie tylko najstarszym w Polsce ale również jednym z najstarszych kin działających nieprzerwanie w tym samym miejscu kin na świecie.

REKLAMA

Historia kina Tatry sięga początków XX w., kiedy to Gustaw Mjunker i Oskar Kulawiński otworzyli przy ul. Sienkiewicza kinematograf Belle-Vue. Na przestrzeni lat kino zmieniało właścicieli i nazwy: Moulin Rouge, Dolina Szwajcarska, Spółdzielnia Pracowników Państwowych, a później Rakieta. Bałtyk, Wisła, Gdynia, Tatry

Po II wojnie światowej kino nosiło już nazwę Tatry, wpisując się w kanon nazw łódzkich kin, zresztą położonych bardzo blisko siebie (Bałtyk, Wisła, Gdynia). Projekcje odbywały się w dwóch salach oraz w plenerze, jako tzw. Tatry Letnie. 

Po upadku komunizmu zaczęły powstawać multipleksy, a dziesiątki łódzkich kin zamknięto i przerobiono na sklepy, hurtownie czy dyskoteki. Tatry uratowały się jako jedyne… 

Co w repertuarze?

Obecnie kino prowadzi pasjonat i żywa historia łódzkich kin – Paweł Adrian. Kino Tatry jako jedyne ma jeszcze w ofercie projekcje z taśmy 35 mm!

Już 3 czerwca będzie można ponownie zasiąść na widowni najstarszego łódzkiego kina. W repertuarze pojawią się takie filmy jak „Na rauszu”, „Piosenki o miłości”, „C'mon C'mon”, „Matki równoległe” czy „Najgorszy człowiek na świecie”. Za bilety zapłacimy od 10 do 20 zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie