Kolejny etap remontu pierwszej w kraju galerii KarpińskiegoPAP - 26-05-2020 15:02


Od lipca kontynuowane będą prace konserwatorskie i budowalne budynku dawnego sądu powiatowego w Stalowej Woli, gdzie powstała pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, którego galeria jest częścią, otrzymało na kontynuację remontu 380 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak przekazała we wtorek Marzena Kościółek-Tofil ze stalowowolskiego muzeum prace obejmą przebudowę trzech pomieszczeń na 1. piętrze budynku, gdzie zostaną wykonane m.in. posadzki, instalacje sanitarne, grzewcze, elektryczne, nagłośnieniowe i alarmowe.

"W efekcie prac powstanie prawie 120 metrów kwadratowych nowej powierzchni użytkowej, przeznaczonej na działalność edukacyjno-wystawienniczą" - dodała Kościółek-Tofil.

Modernizacja przewiduje także odtworzenie pierwotnego wykończenia posadzki klatki schodowej na wszystkich kondygnacjach zabytkowego budynku. Remont obejmie trzy biegi schodowe i trzy spoczniki o łącznej powierzchni ponad 31 m kw.

W zabytkowym budynku dawnego sądu powiatowego w Rozwadowie (obecnie dzielnica Stalowej Woli), gdzie pracował ojciec artysty, który był sędzią powiatowym, mieści się pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego, jednego z czołowych twórców okresu Młodej Polski. Została otwarta w styczniu 2019 r. Budynek obecnie należy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

W galerii prezentowana jest kolekcja dzieł Karpińskiego. Działa tu też Centrum Edukacji Dziecięcej oraz Szkoła Malarstwa i Rysunku "Karpiński", która kompleksowo i profesjonalnie uczy sztuk plastycznych.

Budynek dawnego sądu w Rozwadowie wzniesiony został w 1905 r. Wpisuje się w nurt architektury eklektycznej z przełomu XIX i XX w. i jest elementem reprezentacyjnym dla zabudowy miejskiej dawnego miasta Rozwadowa.

Od 2017 r. Muzeum Regionalne w Stalowej Woli prowadzi prace konserwatorskie i remontowe tego gmachu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak przypomniała dyrektorka stalowowolskiego muzeum Lucyna Mizera cała inwestycja została podzielona na etapy.

"Pierwszy etap inwestycji polegał na utworzeniu Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, zlokalizowanej na poddaszu budynku. Dzięki realizacji 2. i 3. etapu na parterze stworzona została strefa wejścia: punkt informacyjny, sklepik, szatnia, toalety, oraz sale ekspozycyjne. Zagospodarowano także teren zewnętrzny, w tym parking, ogrodzenie, ogród różany. Wykonano też iluminacje zabytkowego budynku" - powiedziała Mizera.