
Geometryczne wzory i kształty od lat królują w aranżacji wnętrz. Umieszczone na dywanie, obrazie czy fotelu wprowadzają do wnętrza dynamikę i nowoczesny styl. Jak je wykorzystać i z którymi elementami połączyć, by skomponować modne wnętrze?
Geometria – motyw silnie obecny w latach 60. – wraca do łask. Choć krzykliwe formy zastąpiła stonowana harmonia, od kilku sezonów niezmiennie pozostaje on jednym z ważniejszych trendów wnętrzarskich. Odpowiednio dobrane geometryczne elementy tworzą charakterystyczną, dynamiczną całość. Pamiętaj jednak, że z geometrią nie należy przesadzać. Wnętrze, do którego ją wprowadzamy, powinno być przepełnione podobnymi kolorystycznie przedmiotami, co pozwali zachować równowagę w aranżacji.
Tekstylia – sposób na szybką metamorfozę wnętrza
Jeśli lubisz częste zmiany w wystroju pomieszczeń, zwróć uwagę na wszelkie dodatki wykonane z tkanin, jak: poszewki na poduszki, zasłony, narzuty czy rolety rzymskie, ale i dywany w geometryczne wzory. Tkaniny to najszybszy sposób na metamorfozę pomieszczenia. Geometryczne wzory na tekstyliach - romby, zygzaki, trójkąty czy paski - ciekawie ożywią wnętrze urządzone w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.
By uniknąć niepotrzebnego chaosu wprowadzając geometryczne wzory, warto pamiętać o dwóch zasadach:
Dodatki – detale, które dopełniają wystrój pomieszczenia
Geometrię do wnętrz można wprowadzić też dzięki dodatkom. Pamiętaj jednak, by zachować przy tym umiar i starannie dobierać motywy – szczególnie wtedy, gdy inne elementy wnętrza także wpisują się w geometryczne trendy. Istnieją dwa sprawdzone sposoby na umiejętne wprowadzanie geometrycznych dodatków do wnętrz:
Mebel – punkt kulminacyjny wystroju
Mebel o nietypowym, nieregularnym kształcie lub ozdobiony geometrycznym motywem doskonale pasuje do minimalistycznych wnętrz. Jasne, neutralne powierzchnie będą idealnie współgrać z jednym wyrazistym akcentem – fotelem, kanapą czy regałem.
Geometria najlepiej sprawdza się w jednolitych przestrzeniach, więc pojedynczy przykuwający uwagę punkt w zupełności wystarczy. Pamiętaj jednak, że jest to odważny element wystroju i powinien on współgrać z resztą wyposażenia.