Kolor ma znaczeniedobrzemieszkaj.pl - 19-02-2018 12:08


W jakich kolorach urządzamy nasze wnętrza? Dlaczego boimy się mocnych barw? Jakie kolory będą modne w 2018 roku oraz jak łączyć i zestawiać barwy oraz faktury? O tym rozmawiano w trakcie sesji  „Kolor ma znaczenie – trendy 2018” podczas 4 Design Days.

W sesji poświęconej zastosowaniu kolorów we wnętrzach oraz najnowszym trendom kolorystycznym udział wzięli: Izabela Adamowicz, Belmam, Mor Krisher, główny projektant Caesarstone, Marcin Oleszczuk, szef biura obsługi projektów Kontakt-Simon, Anna Maria Sokołowska, architekt, właściciel pracowni Architektura Wnętrz, Izabela Żak, Sales Architect Advisor marki Flügger, a moderował Artur Indyka, projektant wnętrz.

Punktem wyjścia do dyskusji było pytanie o schemat kolorystyczny, według którego urządzamy wnętrza. Anna Maria Sokołowska zwróciła uwagę, że rzeczywiście trzymamy się takiego schematu: – W naszych wnętrzach od lat króluje biel i odcienie szarości, które stanowią bazę do dalszej aranżacji. Natomiast kolor pojawia się pod postacią dodatków – mówiła architekt.

Jak zauważył Marcin Oleszczuk, przyczyn utrwalenia takiego schematu kolorystycznego należy upatrywać na rynku deweloperskim. – Rynek deweloperski narzuca nam biel jako kolor wykończenia zarówno ścian jak i osprzętu. Izabela Żak wyraziła opinię, że powoli zmienia się ten zachowawczy sposób wybierania kolorów – Ten rok będzie przełomowy – prognozowała Izabela Żak. Wizualizacja pomaga klientom oswoić się z kolorem, dzięki temu zaczynają używać barw we wnętrzu także, aby wyrazić swoją osobowość.

Anna Maria Sokołowska zwracała uwagę, że podchodzimy do urządzania nieco nazbyt serio, a tym samym zachowawczo wybieramy kolory, ponieważ w Polsce robimy remont zwykle raz na kilka lat i boimy się ryzykować. Ale popularność takiego trendu jak renowacja starych mebli sprawia, że zaczynamy bawić się stylem i kolorem.  

Izabela Adamowicz zauważyła, że również w urządzaniu pokoi dziecięcych jesteśmy coraz bardziej odważni urządzając tzw. pokoje kreatywne, w których istotną rolę odgrywa kolor.

Sporo uwagi poświęcono trendom kolorystycznym. Uczestnicy dyskusji odnieśli się do trendów światowych analizując ich wpływ na sytuację na naszym rynku oraz obowiązującą w Polsce modę.

Mor Krisher wyraził opinię, że klient boi się wybierać inne od popularnych kolory i wzory materiałów: – Klient potrzebuje architekta, który by go ośmielił i pokazał inne możliwości. Zauważył również, że na szczęście to się zmienia, ponieważ coraz więcej osób podróżuje, ma swobodny dostęp do informacji i nowinek, a dzięki temu coraz bardziej otwiera się na nowości i światowe trendy.

Dyskutowano również o tym, jak łączyć ze sobą kolory i faktury, poruszono również w temat roli architekta: –  To od architekta zależy co pokaże klientowi – mówiła Anna Maria Sokołowska. – Tworzenie tzw. moodboardów, czyli tablic inspiracji to jest najlepszy sposób na to, aby przekonać klienta do pewnych połączeń i pokazać, że to dobrze wygląda.

Najnowszych trendów kolorystycznych oraz wnętrzarskich prognoz w zakresie trendów aranżacyjnych oraz modnych zestawień, które będą  obowiązywać w tym roku dotyczyła prezentacja „Farby, tapety, tkaniny - kolory i trendy 2018 roku”. Izabela Żak doradca architektów marki Flügger zaznaczyła na wstępie: – To będzie przełomowy rok w kolorystyce. Tegoroczne trendy będą obowiązywać przez kolejne 2-3 lata, z kilku powodów: cyfryzacja, nomadyzm, zmiany demograficzne, łączenie się w grupy społeczne w internecie, zdrowy styl życia – to wszystko wpływa na nasze wnętrza. Nowością jest to, że łączymy ze sobą dwa sąsiadujące ze sobą na kole kolorów barwy np. granat z zielenią. Wśród modnych w 2018 roku zestawień kolorystycznych  Izabela Żak wymieniła również połączenie śliwki z miętą, wśród odcieni ciepłe szarości, ponadto powrót do stylu art deco, szlachetnych materiałów oraz połyskujących metali jak miedź i złoto. Jako najmodniejsze w tym roku kolory wskazała zdecydowanie granat oraz odcienie niebieskiego oraz kolor różowy.

Z kolei Mor Krisher wskazał jako modne w tym roku kolory kamienia i powierzchni kwarcowych m.in. ciemne kolory z dodatkiem złotych pigmentów, natomiast Marcin Oleszczuk, w segmencie łączników i osprzętu oświetleniowego, stawiał na łączenie różnych kolorów.