REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Koneser z nowymi konceptami restauracyjnymi

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 29 paź 2018 09:52
Koneser z nowymi konceptami restauracyjnymi
fot. Maciej Kruger

Portfolio Konesera wzbogaca się o dwa koncepty restauracyjne Foodio Concepts, spółki Helios SA, należącej do Grupy Agora.

REKLAMA

Koncepty Foodio Concepts zajmą 166 mkw. powierzchni w Pasażu Konesera.

Papa Diego to esencja tradycji, różnorodności i energii współczesnego Meksyku, w ofercie marki znajdują się dania fast casual kuchni meksykańskiej, m.in. burrito, tacos i burrito bowle. Natomiast Van Dog proponuje hot-dogi gourmet z kiełbaskami robionymi według autorskich receptur lokalnych masarzy, unikalną chrupką van-bułką i oryginalnymi dodatkami z całego świata oraz frytki serwowane na wiele sposobów. Papa Diego i Van Dog w Koneserze zostaną otwarte wiosną 2019 roku.

– Koneser to autentyczny kawałek miasta – oryginalna przestrzeń dla kultury, mody, spotkań i spędzania wolnego czasu, a także miejsce pracy i codziennego życia. Dlatego jest dla nas bardzo ważne, aby oferta gastronomiczna Konesera była różnorodna i atrakcyjna dla wszystkich warszawskich smakoszy. Papa Diego i Van Dog świetnie wpisują się w tę filozofię – mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba, Dyrektor Generalna Liebrecht & wooD Poland.

Foodio Concepts jest spółką Helios (właściciel sieci kin), należącej do Grupy Agora. Projekt tworzą Piotr Grajewski i Piotr Komór, którzy wcześniej związani byli z warszawskimi restauracjami Blue Cactus, Iguana Lounge i Hard Rock Cafe.

– Bardzo się cieszę, że oba nasze koncepty znajdą się w Koneserze. To rewelacyjna przestrzeń – prawdziwe miasto w mieście, pulsujące swoją własną, niezwykłą energią. Papa Diego i Van Dog świetnie się w nią wpisują i mam nadzieję, że podobnie jak Koneser zostaną docenione zarówno przez warszawiaków, jak i turystów – mówi Piotr Grajewski, prezes Foodio Concepts.

Koneser, wspólna inwestycja Grupy Liebrecht & wooD oraz spółki BBI Development na warszawskiej Pradze, jest tętniącym życiem kwartałem miejskim. W projekcie działają ZONI, bistro WuWu, Pijalnia Czekolady E. Wedel, Bar ¾, Ferment Praski i Frankie’s. Ponadto wkrótce zostaną otwarte ORZO, 24-godzinny koncept restauracyjno-klubowy Grupy Warszawa, Bombaj Masala, Azia Restaurants i inne. W sumie ponad 20 restauracji, kawiarni i barów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie