×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Koza Nostra Studio i BDR Architekci zaprojektują wystawę stałą w Muzeum – Domu Rodziny Pileckich

  • Autor: PAP
  • 08 lut 2018 09:46
  • Aktualizacja: 08 lut 2018 09:45
Koza Nostra Studio i BDR Architekci zaprojektują wystawę stałą w Muzeum – Domu Rodziny Pileckich
fot. unsplash

Koza Nostra Studio i BDR Architekci stworzyli wspólny, zwycięski projekt architektoniczny wystawy stałej Muzeum - Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej - poinformowało w środę MKiDN. Zwycięzcy otrzymają nagrodę w wysokości 25 tys. zł.

REKLAMA

W środę w Ośrodku Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego w Warszawie, w obecności wiceminister kultury prof. Magdaleny Gawin, rozstrzygnięto konkurs na wystawę stałą Muzeum Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej.

MKiDN podkreśla, że misją muzeum jest upamiętnienie postaci rotmistrza Witolda Pileckiego i jego żony Marii oraz ich zasług dla Polski.

"Ważne, że postać Pileckiego będzie pokazana w rodzinnym domu jego żony. Ostrów Mazowiecka była świadkiem najtrudniejszych wydarzeń podczas II wojny światowej. Miasto graniczne między ZSRR a III Rzeszę skupia jak w soczewce wojenną i powojenną historię Polski" - powiedziała wiceminister kultury.

Spośród prac projektowych, które wpłynęły na konkurs, jury wybrało trzy. Pierwszą nagrodę w wysokości 25 tys. zł otrzymał zespół dwóch pracowni architektonicznych - Koza Nostra Studio sp. z o.o. i BDR Architekci sp. z o.o., którzy stworzyli wspólny projekt. 12 tys. zł i druga nagroda trafiła do firmy WXCA sp. z o.o. Trzecią nagrodę w wysokości 8 tys. zł dostaną architekci Patryk Żurawski i Agnieszka Łańko z pracowni PL Studio.

Jak mówił Paweł Dadok z pracowni BDR Architekci "to było naprawdę duże wyzwanie dla architekta opowiedzieć radosne i trudne historie w wystawie mieszczącej się w jednym niewielkim budynku mieszkalnym". "Tworzenie tej koncepcji architektonicznej było jak kręcenie filmu, bowiem każde z pomieszczeń opowiada o innych historiach z życia rodziny Pileckich. Radosne życie na parterze i w ogrodzie, traumatyczne wydarzenia wojny w piwnicy i na strychu" - dodał.

W jury konkursu zasiadali: wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin, burmistrz Ostrowi Mazowieckiej Jerzy Bauer, architekt SARP Maciej Miłobędzki, Andrzej Pilecki - syn rotmistrza, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska, architekt Mirosław Nizio.

Resort kultury poinformował, że muzeum powstanie w Ostrowi Mazowieckiej przy ul. Warszawskiej 4, w domu rodzinnym żony Rotmistrza Witolda Pileckiego - Marii z Ostrowskich, która mieszkała w nim wraz z dziećmi w latach 1941-1949. Wcześniej miasto Ostrów Mazowiecka wykupiło w tym celu z rąk prywatnych działkę, wraz ze znajdującym się na niej oryginalnym budynkiem.

Publiczny, otwarty konkurs architektoniczny na rozbudowę i modernizację istniejącego budynku muzeum został rozstrzygnięty w lipcu 2017 r. Autorami zwycięskiej pracy został zespół BDR Architekci - konsorcjum firm Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj i Michał Rogowski z Warszawy, których projekt będzie wkrótce realizowany. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie