REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kraków przywraca neony. To w ramach szlaku sztuki i designu Nowej Huty

  • Autor: PAP
  • 09 sty 2023 16:38
Kraków przywraca neony. To w ramach szlaku sztuki i designu Nowej Huty
Kraków: Historyczny neon nowohuckiego pawilonu „Ludwik” już świeci, fot. Unsplash

Historyczny neon z lat 70 XX w. z pawilonu handlowego „Ludwik” w krakowskiej Nowej Hucie został zrekonstruowany i zaświecił na dawnym miejscu. Podświetlane napisy powrócą wkrótce także na słynne nowohuckie restauracje: „Stylową” i „Jubilatkę”.

REKLAMA

  • Podświetlane szyldy z lat 70. ubiegłego wieku sukcesywnie przywraca Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty.
  • Jak poinformował krakowski magistrat, właśnie zakończono prace i rozświetlono neon "Ludwik", zdobiący pawilon handlowy na os. Kazimierzowskim.

Zgodnie z zapowiedziami wkrótce odnowione zostaną także trzy neony restauracji "Stylowa" znajdującej się przy alei Róż. Oświetlenie zostanie odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór neonów dekorujących budynek na przełomie lat 70. i 80.

Na wykonanie prac zostały uzyskane wszelkie niezbędne pozwolenia konserwatorskie oraz budowlane. Oprócz odtworzenia neonów, odbędzie się remont elewacji budynku w strefie parterowej - oczyszczenie, uporządkowanie okablowania, uzupełnienie ubytków i uszkodzonych elementów tynków szlachetnych, zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, oraz konserwacja metalowych elementów markizy. Dzięki temu znacznie poprawi się estetyka otoczenia restauracji "Stylowa".

W kolejce do remontu i uruchomienia czeka jeszcze świetlny napis na znanej restauracji "Jubilatka" na oś. Teatralnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie