Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to nowe, niezwykłe miejsce do zwiedzaniaPAP - 11-09-2020 12:47


W wyremontowanym gmachu Narodowego Banku Polskiego w Krakowie od piątku działa Krakowski Salon Ekonomiczny NBP - nowoczesna placówka edukacyjna, prezentująca m.in. historię pieniądza w Polsce. Wśród eksponatów jest 12,5 kg sztaba złota.

Jak podkreślił prezes NBP prof. Adam Glapiński, edukacja ekonomiczna jest jednym z celów polskiego banku centralnego. "Najlepszym sposobem na osiągnięcie sukcesów w tym obszarze jest udział w ciekawym, interaktywnym projekcie lub zaproszenie do odwiedzenia miejsca, w którym bezpośrednio można poznać tajniki finansów" - wskazał szef NBP.

Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Krakowie Katarzyna Basiak-Gała przypomniała, że pomysł na stworzenie placówki edukacyjnej w zabytkowych wnętrzach krakowskiego gmachu NBP pojawił się przed laty, ale decyzja zapadła trzy lata temu. Stało się to możliwe dzięki generalnemu remontowi, jaki w tym czasie przeszedł budynek pochodzący z lat 20. XX wieku.

"W tym miejscu, w stołeczno-królewskim Krakowie mamy unikatową placówkę edukacyjną i konferencyjną, urządzoną w wyjątkowych wnętrzach, które od początku nieprzerwanie pełnią funkcje bankowe" - wskazała dyrektor.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP zajął pomieszczenia na parterze gmachu przy ul. Basztowej 20, w tym dawną salę operacyjną banku. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy z zakresu ekonomii, bankowości, historii pieniądza i złotego oraz roli Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa.

Ekspozycję tworzą trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Sala Polska, Sala NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Sala Krakowska. Sercem salonu jest gabinet, w którym można podziwiać unikatowe monety i banknoty kolekcjonerskie wyemitowane przez Narodowy Bank Polski. Najcenniejszym eksponatem jest wyeksponowana na środku prawdziwa sztaba złota o wadze 12,5 kg i wartości ok. 3 mln zł. Specjalna gablota umożliwia jej dotknięcie, a nawet podniesienie.

W pozostały salach, przy wsparciu stanowisk multimedialnych, zaprezentowano historię pieniądza i złotego w Polsce oraz w Krakowie, a także rolę Narodowego Banku Polskiego jako centralnego banku państwa.

Jak zaznaczyła Basiak-Gała, salon i jego program edukacyjny jest adresowany do szerokiego grona odbiorców - od dzieci ze szkół podstawowych, przez uczniów szkół średnich i studentów, po dorosłych.

"Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to idealne miejsce dla chcących wiedzieć więcej. Zależy nam na interakcji z publicznością, dlatego komunikujemy się w sposób nowoczesny i niekonwencjonalny. Kontekstem do poznawania jest interaktywna ekspozycja, która za pomocą obrazu, słowa i nowoczesnych technologii prezentuje najważniejsze fakty związane z powstawaniem pieniądza, ewolucją systemu monetarnego oraz dziejów gospodarki" - wskazała dyrektor oddziału NBP w Krakowie.

Według planów istotną formą działalności będą także organizowane w placówce spotkania, debaty, konferencje i wydarzenia z udziałem naukowców, przedsiębiorców, nauczycieli oraz ludzi kultury i sztuki.

Salon jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 8-13. Zwiedzanie i uczestnictwo w zajęciach edukacyjnych organizowanych dla zwiedzających indywidualnie oraz grup zorganizowanych jest bezpłatne, ale grupy proszone są o wcześniejszą rejestrację. Przewodnicy oprowadzają w języku polskim i angielskim.(