REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kreacje Christiana Diora na wystawie w Muzeum Włókiennictwa

  • Autor: PAP
  • 26 kwi 2018 12:38
Kreacje Christiana Diora na wystawie w Muzeum Włókiennictwa
fot. pixabay

Kreacje Christiana Diora i innych mistrzów haute couture oraz biżuterię, buty, kapelusze, okulary i pierwsze perfumy Diora będzie można obejrzeć w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wystawa "Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja" zostanie otwarta w czwartek.

REKLAMA

Składająca się z dwóch części ekspozycja to - jak wskazują jej twórcy - hołd złożony powojennej sztuce krawiectwa Paryża - haute coutur, czyli kreacjom, które należy rozpatrywać jako dzieła sztuki i rzemiosła. Autorem najważniejszych z nich jest Christian Dior - urodzony w 1905 roku francuski projektant, który swoimi strojami podkreślał walory damskiej sylwetki, rewolucjonista i wizjoner, którego prace od ponad siedemdziesięciu lat stanowią symbol kobiecości i najwyższej elegancji.

Założycielowi jednemu z najbardziej znanych domów mody na świecie poświęcona jest pierwsza część łódzkiej wystawy. Wśród eksponatów, na oryginalnym manekinie z 1949 r., zaprezentowany zostanie m. in. projekt słynnego kostiumu "Bar", który rozpoczął styl określany jako New Look, będący jednocześnie nazwą pierwszej kolekcji artysty. W zamyśle kuratorów ekspozycji prezentacja tego stroju ma przywołać atmosferę i klimat pracowni Diora. W sumie będzie można zobaczyć ok. 20 oryginalnych kreacji mistrza, a także współczesne projekty jego domu mody.

"Będzie to podróż przez całą historię tego domu mody, ukazująca, jak Dior interpretował w swoich strojach tendencje pojawiające się w stale zmieniającej się rzeczywistości kolejnych dziesięcioleci" - wyjaśniła Katarzyna Szklarek-Zarębska z Centralnego Muzeum Włókiennictwa.

Kreacje uzupełni pokaz akcesoriów - biżuterii, kapeluszy, butów oraz biżuterii, czy perfum Diora. Zaprezentowane zostaną również filmy i zdjęcia z pokazów oraz z pracowni mistrza, jego autograf oraz archiwalne wydawnictwa poświęcone marce.

Druga część ekspozycji poświęcona jest najważniejszym powojennym tendencjom światowego krawiectwa w interpretacji czołowych paryskich projektantów z największych domów mody Paryża. Wśród nich znajdą się kreacje haute couture, m.in. Jacques Heim, Nina Ricci, Pierre Balmain, Roger Vivier, Douillet Doucet, Jean Patou, Coco Chanel, Hubert de Givenchy, Pierre Cardin, Andre Courreges, Paco Rabanne, Yves Saint Laurent, Loris Azzaro, Philippe Venet, Olivier Guillemin, Christophe Josse.

"Nie zabraknie także niezwykle istotnego lokalnego akcentu przywołującego postać urodzonej w 1895 r. Leontyny Prussac, córki łódzkiego fabrykanta Maurycego A. Prussaka. Wyjechała ona do Paryża i w 1929 r., pod nazwiskiem Lola Prusac, zapoczątkowała swą międzynarodową karierę, projektując pierwszą damską kolekcję domu mody Hermes" - dodała Szklarek-Zarębska.

Kreacje zostaną zaś udostępnione polskiej publiczności po raz pierwszy.

Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Adama Leja, historyka sztuki, eksperta i jednego z czołowych kolekcjonerów mody pochodzącej z ostatniej dekady XIX w. aż do współczesności. Jego zbiór, którego fragment będzie prezentowany w łódzkim muzeum, liczy ponad pięć tysięcy obiektów.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 18. Ekspozycję będzie można oglądać do 26 sierpnia. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie