REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Kreatywnie urządzone biuro

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 maj 2018 13:44
Kreatywnie urządzone biuro
fot. mat. prasowe Bejot
Kreatywnie urządzone biuro
Kreatywnie urządzone biuro
Kreatywnie urządzone biuro
Kreatywnie urządzone biuro

Samo ogłoszenie "szukam pracownika" to dziś za mało. Aby pozyskać specjalistę, należy zaoferować mu również benefity, idące w parze ze stabilnym zatrudnieniem. Pracodawca powinien pamiętać, że dla osób szukających pracy ważne jest nie tylko dobre wynagrodzenie czy samochód służbowy, ale również atrakcyjnie urządzone biuro.

REKLAMA

Kreatywnie urządzone biuro jest równie istotne jak nowoczesny sprzęt czy wygodne meble. Dobrą atmosferę pracy zapewnić może aranżacja uwzględniająca potrzeby pracowników, w której jest miejsce na wykonywanie zadań, na posiłek, na służbowe spotkania, ale i... odpoczynek. Obecnie odchodzi się już od schematu, w którym rozrywkę na przerwie zapewniał stół z piłkarzykami ustawiony w hallu biura. Pracodawca dla swojego zespołu może zrobić dziś znacznie więcej, np. stworzyć strefę relaksu. Bejot proponuje w tym zakresie niebanalne rozwiązanie – system Social Swing.

Filozofia biura

O tym, jak rozpoznawać potrzeby pracownika i umiejętnie przekładać je na sposób aranżacji biura, mówi filozofia Biophilic Design. Według koncepcji biofilii przestrzeń biura powinno się kształtować niczym krajobraz – projektując strefy, które odpowiadają różnym fazom pracy i specyfiki wykonywanych zadań. Przyjazne biuro to również takie, które umożliwia pracownikowi obcowanie z naturą – a więc zaaranżowane jest przy użyciu materiałów tj. drewno, kamień, bawełna, palety kolorów oraz kształtów znanych ze środowiska naturalnego. Istotą biofilii jest również cisza, która gwarantuje nam skupienie i spokój pracy. Bliski kontakt z przyrodą, jak również eliminacja niepożądanych dźwięków redukują bowiem stres, poprawiają koncentrację i pobudzają kreatywność. Biophilic Design jest jedną z koncepcji, którymi Bejot kieruje się od lat, projektując meble do przestrzeni biurowych. Współpracując z uznanymi ośrodkami badawczymi tj. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oraz Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a także z cenionymi projektantami, tworzy produkty, dzięki którym pracuje się lżej, zdrowiej, wygodniej – i wydajniej. W katedrze Mechaniki i Wibroakustyki AGH, w zaawansowanych laboratoriach badawczych testowana jest m.in. akustyczność ścianek i materiałów wykorzystywanych przez Bejot do produkcji mebli. Produkty Bejot doskonale sprawdzają się w indywidualnej pracy. Wspierają również wykonywanie zadań w grupie oraz integrację pracowników.

Efektywna przerwa = więcej energii

Huśtanie i bujanie łączy pokolenia. Któż z nas nie lubił zabawy na huśtawkach? Dzieci uwielbiają huśtawki, a dorośli znajdują ukojenie w bujanych fotelach i na hamaku, który naturalnie kojarzy się z wypoczynkiem i relaksem. Okazuje się bowiem, że bujanie ma niezwykły wpływ na nasze samopoczucie i pobudza mózg do aktywności. Badania naukowe dowodzą, że kołysanie pomaga w wytwarzaniu się połączeń między neuronami, co pozytywnie wpływa na potencjał intelektualny. Bejot wykorzystując tę wiedzę, stworzył Social Swing – podwieszane fotele umieszczone w dużej, stabilnej podstawie, przenoszące do biura element placu zabaw. Twórcą Social Swing jest polski projektant Maciej Karpiak, który w jednym projekcie połączył najnowsze technologie, jak również naukę o człowieku. Social Swing jest również projektem prospołecznym. Podwieszane fotele Social Swing umieszczone są w taki sposób, aby rozmówcy byli do siebie zwróceni twarzami. To zaś wymusza kontakt wzrokowy i naturalną interakcję. W fotelach można wygodnie wypocząć podczas przerwy w pracy, a lekkie, miarowe bujanie pomoże się odprężyć. To także doskonałe miejsce do nieformalnych rozmów. Siedząc w okręgu łatwiej nam włączyć się do dyskusji, co sprzyja integracji pracowników.

Najlepsze pomysły powstają w grupie

W każdym biurze potrzebne jest miejsce, w którym można spotkać się większą grupą i wspólnie omówić jakiś projekt. Nie zawsze musi to być wydzielone pomieszczenie. Współcześnie odchodzi się od zamkniętych pokoi, kierując biurową pracę na duży open space. W takim właśnie miejscu doskonale sprawdzi się system Social Swing. Wygodne podwieszane fotele oraz miękkie sofy, składające się na system Social Swing, tworzą w biurze przyjazną atmosferę. Chociaż jesteśmy w trakcie biznesowego spotkania, czujemy się bardziej zrelaksowani, ponieważ miarowe bujanie się – przód tył, ma znaczący wpływ na pracę mózgu. Aktywnie działa wówczas układ przedsionkowy, odpowiedzialny na utrzymanie równowagi oraz postrzeganie ciała w przestrzeni. Dzięki bujaniu poprawia się koncentracja oraz krążenie, a nasze mięśnie pracują na pełnych obrotach. Taka forma służbowych spotkań zachęci pracowników do pracy. To właśnie w tym miejscu w atmosferze swobodnej dyskusji powstawać mogą najbardziej inspirujące idee i zaskakujące pomysły

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie