REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Krosno inspiracją uznanego ukraińskiego malarza

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2022 13:43
Krosno inspiracją uznanego ukraińskiego malarza
Krosno inspiracją uznanego ukraińskiego malarza, fot. shutterstock

Krosno oraz pobliskie okolice miasta są tematem wystawy ukraińskiego malarza Valerii Franczuka. Obrazy jego autorstwa można obejrzeć w miejscowym Muzeum Podkarpackim.

REKLAMA

- Dochód z ich sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc dla Ukrainy - powiedział w środę PAP dyrektor muzeum Jan Gancarski.

Franczuk w marcu tego roku, po napaści rosyjskiej na Ukrainę, opuścił Kijów i wraz z najbliższą rodziną wyemigrował do Polski. W naszym kraju osiadł w Krośnie, gdzie mógł tworzyć w "Pracowni na piętrze" w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Prowadził również zajęcia w liceum plastycznym i szkole muzycznej.

Na ekspozycji "Krośnieńskie inspiracje" zaprezentowano 76 prac. Autor utrwalił na nich Krosno oraz najbliższe okolice miasta.

Urodził się w 1950 roku we wsi Zeleny w obwodzie chmielnickim. Jego matka Maria z domu Kobylańska była Polką.

W 1980 roku zamieszkał w Kijowie. W 1986 roku ukończył Kijowski Instytut Sztuki na wydziale grafiki. W twórczości Franczuka dominują głównie obrazy wykonane techniką olejną na płótnie lub kartonie, a także grafika.

Tematyka jaką podejmuje to: pejzaż, architektura, martwa natura oraz problematykę Wielkiego Głodu na Ukrainie (1932-1933).

- Ta ostatnia przestrzeń artystycznego wyrazu, w której artysta bazuje na wspomnieniach rodzinnych, głównie swojej matki, która przeżyła okres Wielkiego Głodu, przyniosła mu szczególne uznanie oraz szereg nagród i odznaczeń - przypomniał Gancarski.

Za swoje osiągnięcia w 2015 roku otrzymał status artysty narodowego Ukrainy.

Twórczość Franczuka była pokazywana na licznych indywidualnych i zbiorowych wystawach na Ukrainie i w Polsce. Jego obrazy znajdują się w zbiorach m.in. Narodowego Muzeum Historii Ukrainy oraz Muzeum Wielkiego Głodu w Kijowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie