Dawniej, swoje dzieła tworzyli w nim wybitni artyści. Dziś, jest nieodłącznym elementem wystroju eleganckich wnętrz. Ponadczasowy marmur - szary, czarny, w odcieniach beży czy brązów zaskakuje niezwykłymi rysunkami użylenia, ale to jego biała, klasyczna odsłona uchodzi za najbardziej pożądaną.
Choć okres rozkwitu popularności marmuru przypadł dopiero na okres renesansu, to już w starożytności doceniano piękno tego szlachetnego kamienia. Szczególnie upodobali go sobie rzeźbiarze i ówcześni architekci monumentalnych budowli. Współcześnie stał się on jednym z ulubionych materiałów wykończeniowych w rękach architektów wnętrz, którzy doceniają jego ponadczasową elegancję i niezwykle szeroki wachlarz możliwości dekoracyjnych. Pochodzący ze złóż włoskiego kamieniołomu Carrara, biały marmur doskonale odnajduje się zarówno w klasycznych zestawieniach, jak i w bardziej nowoczesnych aranżacjach, które cechuje minimalizm oraz monochromatyczność barw. Dzięki jego uniwersalnej, stonowanej kolorystyce możemy równie ciekawie dopełnić nim ascetyczną, postindustrialną przestrzeń czy eklektyczne wnętrze z dużą ilością dekoracji i bibelotów. Jak szeroka i różnorodna może być paleta białych marmurów z Carrary doskonale widać na przykładzie portfolio Interstone, gdzie znajdziemy włoskie marmury: Statuario, Statuarietto, Calacatta oraz Calacatta Paonazzo.
Poszczególne gatunki marmuru z Carrary różnią się intensywnością tła oraz gęstością użylenia w neutralnych odcieniach szarości. Najsubtelniejszy z nich, a zarazem najbardziej unikatowy jest Statuario. Jego śnieżnobiałą taflę pokrywają delikatnie rozmyte żyłki, które układają się w dyskretne spękania. Nieco mocniejszy rysunek charakteryzuje marmur Statuarietto. Drobne, ale o intensywnym, ciemnoszarym odcieniu, gęsto utkane przerosty przeplatają się tu z grubszymi pasmami, tworząc kompozycję o mleczno-szarym zabarwieniu. Kolejny z kultowych marmurów to Calacatta, który swą wyjątkowość zawdzięcza kolorystyce w ciepłych odcieniach kości słoniowej i złota, ożywionymi miękkimi, srebrzystymi rysunkami użylenia o wyraźnym, mocno zaznaczonym wzorze. Na uwagę w ofercie Interstone zasługuje też Calacatta Paonazzo. To niezwykle rzadko spotykana, a zarazem najbardziej wytrzymała (jej twardość wynosi nawet do 5 stopni w skali Mohsa) odmiana marmuru karraryjskiego. Wyróżnia ją kremowe tło, na którym mieszają się kolory brązu, srebra, złota, a nawet pomarańczy i czerwieni, stworzone przez naturę niczym namalowane przez artystę zainspirowanego jesiennymi barwami. Płyty z tego gatunku kamienia naturalnego są dostępne w slabach o grubości 2 lub 3 cm w polerowanym wykończeniu.
Karraryjski marmur można stosować jako materiał do wykończenia wnętrza kuchni, salonu czy łazienki. Możemy nim pokryć schody, ściany i podłogi lub wprowadzić w formie mniejszych elementów dekoracyjnych, takich jak blat stolika, zabudowa kominka czy efektowna wanna, która stanie się centralnym punktem salonu kąpielowego. Surowiec ten, doskonale będzie komponował się z modnymi dodatkami w odcieniach miedzi, czerni lub złota, a także się w pastelowych zestawieniach kolorystycznych. Należy jednak pamiętać, że marmur choć piękny, jest stosunkowo wrażliwym gatunkiem kamienia, który wymaga odpowiedniej konserwacji.
Projektant, właściciel Autorska Pracownia Architektoniczna – Jacek Bułat
Założyciel BXBstudio
Właściciel, Główny projektant MAU - Mycielski Architecture & Urbanism
Główny Projektant V-ce Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
Główny Projektant Prezes Zarządu Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich Sp. z o.o.
współzałożyciel OP Architekten