Kulturalnie w... kontenerzePropertydesign.pl - 04-07-2017 12:25


KontenerART to mobilne i multifunkcyjne centrum kultury i sztuki, a także miejsce rekreacji i wypoczynku stworzone z... kontenerów.

Już po raz dziesiąty ruszyła kolejna edycja letniego projektu KontenerART w Poznaniu. Jak co roku organizatorzy zapowiadają mnóstwo koncertów, wystaw, warsztatów artystycznych oraz wiele innych ciekawych możliwości spędzania wolnego czasu.

- Jak co roku, również i w tym sezonie, nasze kontenerowe rozwiązania modułowe znalazły zastosowanie
w sferze kultury i sztuki. Jedną z naszych twórczych realizacji jest właśnie KontenerART, czyli nadwarciańskie centrum kultury i sztuki, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne. Cieszymy się, że mamy swój udział
w tworzeniu tak wyjątkowych miejsc jak KontenerART – mówi Jakub Łazowy, dyrektor handlowy Touax. – To dzięki niemu, dokładnie 10 lat temu, mogliśmy poszerzyć naszą ofertę o obszar eventowy. Był to nasz pierwszy projekt związany z kulturą, w którym na dodatek po raz pierwszy w naszej historii zastosowaliśmy przeszklenia – dodaje.

KontenerART to mobilne i multifunkcyjne centrum kultury i sztuki, a także miejsce rekreacji i wypoczynku stworzone z kontenerów. Rokrocznie od maja do października ośrodek aktywnie działa w Poznaniu nad rzeką Wartą. Można w nim spotkać ludzi kultury, uczestniczyć w procesie twórczym, zdobyć nowe umiejętności podczas warsztatów artystycznych, wziąć udział w koncertach i wystawach. Na terenie KontenerART mieszczą się pracownie muzyczne i plastyczne. Znajduje się tam również galeria sztuk wizualnych i scena koncertowa. Inicjatywa stanowi bowiem odpowiedź na potrzeby artystów i ludzi kultury. Program projektu skierowany jest dla różnych grup odbiorców, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. A za sprawą przestrzennych galerii można powiedzieć, że sztuka sama „wychodzi” do ludzi.

–  Od wielu lat pracujemy razem z mężem w środowisku twórców w miejskiej przestrzeni Poznania. Z powodu braku miejsca do pracy oraz chęci ożywienia opustoszałych rejonów miasta postanowiliśmy stworzyć przyjazną i otwartą przestrzeń dla artystów, uczestników oraz odbiorców sztuki – mówi Ewa Łowżył, pomysłodawczyni projektu KontenerART. – Chodziło nam o mobilne, lekkie, niedrogie i elastyczne rozwiązanie, które można byłoby łatwo modyfikować w zależności od funkcji i potrzeby. Wpadliśmy więc na pomysł wykorzystania zabudowy modułowej – zdobywającej popularność w Europie Zachodniej. W ten sposób powstała inicjatywa ciesząca się ogromnym zainteresowaniem ze strony odwiedzających – wyjaśnia artystka.

–  Kontenerowe budownictwo modułowe jest coraz częstszą techniką budowania wybieraną tam, gdzie liczy się mobilność, szybkość realizacji, elastyczność i skalowalność – podkreśla Jakub Łazowy. – Mobilność kontenerów Touax umożliwia szybki montaż w praktycznie dowolnym miejscu, a następnie przeniesienie obiektu w inne, gdy zajdzie taka potrzeba. Postawienie budynku może trwać nawet 6 tygodni. Budowa modułów pozwala na dowolne kształtowanie formy, dzięki czemu powstałe obiekty są funkcjonalne. Na dodatek powierzchnie dają się dostosować i zmieniać w zależności od sytuacji i zapotrzebowania. KontenerART jest świetnym przykładem możliwości Touaxa, ponieważ w każdym sezonie modyfikowana jest jego forma – wyjaśnia.

Za sprawą swojej mobilności kontenery dają możliwość uruchomienia eventu w najdogodniejszej lokalizacji, a następnie przeniesienia lub zdemontowania ich, jak tylko zajdzie taka potrzeba. Co za tym idzie, imprezy organizowane w budynkach wzniesionych za pomocą kontenerowego budownictwa modułowego pozwalają na aktywizację zaniedbanych i opuszczonych rejonów miasta. Dzięki temu pusta przestrzeń miejska zaczyna w końcu tętnić życiem. Dodatkowo kontenerowe budownictwo modułowe po zakończonym sezonie pozwala na demontowanie modułów. A to oznacza, że oprócz zdeptanej zieleni teren pozostaje nienaruszony.

KontenerART powstał z inicjatywy poznańskiego środowiska artystycznego. Został on dofinansowany z budżetu miasta Poznań. Za realizację projektu odpowiada firma Touax, ekspert w dziedzinie kontenerowego budownictwa modułowego dla kultury i biznesu, która dostarczyła kontenery.