×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Lalki Barbie przybliżą najnowszą historię kobiet w Muzeum Sztuk Użytkowych

  • Autor: PAP
  • 27 lut 2023 11:36
Lalki Barbie przybliżą najnowszą historię kobiet w Muzeum Sztuk Użytkowych
Lalki Barbie przybliżą najnowszą historię kobiet w Muzeum Sztuk Użytkowych, fot. shutterstock

Historię kobiet w ostatnich dziesięcioleciach przybliży wystawa "Barbie – nieznane oblicza", którą przygotowuje Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. Za pomocą lalek pokazana będzie zmiana roli kobiet oraz problemy, z którymi musiały sobie radzić.

REKLAMA

W marcu mijają 64 lata od premiery Barbie, najpopularniejszej lalka w historii, w przestrzeni publicznej. Po raz pierwszy pokazano ją 9 marca 1959 r. na targach zabawek w Nowym Jorku.

Rzeczniczka Muzeum Narodowego w Poznaniu Aleksandra Sobocińska powiedziała PAP, że prezentowana od 9 marca w Muzeum Sztuk Użytkowych ekspozycja będzie wystawą lalek, ale niekoniecznie będzie to wystawa o lalkach.

Za pomocą Barbie w różnych wcieleniach autorzy ekspozycji chcą przypomnieć m.in. o kwestiach praw kobiet, zwrócić uwagę na kwestie wykluczeń i zmianę roli kobiety w zachodnich społeczeństwach w ostatnich dekadach.

- Przygotowywana przez nas wystawa będzie pretekstem do opowieści o roli kobiety we współczesnym świecie, postrzegania jej w Europie i w USA. Dzięki lalkom prześledzić będzie można zmiany modelu kobiety: od osoby przede wszystkim związanej z domem, po osobę wyemancypowaną, równouprawnioną, wykonującą różne zawody - powiedziała Aleksandra Sobocińska.

W zamyśle autorów wystawy, ma to być opowieść o kulturze i ideach ostatnich kilkudziesięciu lat, które Barbie odzwierciedlała. Ekspozycja dotykać ma też kwestii rasizmu, wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć czy wiek.

- Wystawa ta próbuje odpowiedzieć na pytania: Czy Barbie zasługuje na miano głupiutkiej blondynki? Dlaczego wciąż musi walczyć o prawo do bycia chirurżką - zarówno w życiu zawodowym, jak i w słowniku? Jakie ma szanse na zostanie pierwszą prezydentką Stanów Zjednoczonych? - podali autorzy wystawy.

Prezentowane na wystawie lalki pochodzą ze zbiorów prywatnych. Kuratorką ekspozycji jest Aleksandra Podżorska.

Barbie to jedna z najlepiej sprzedających się zabawek, najpopularniejsza lalka w historii, także jedna z najbardziej charakterystycznych ikon kultury masowej.

Barbie została stworzona przez Ruth Handler w 1958 roku. Świat poznał ją 9 marca 1959 roku, kiedy to zadebiutowała na międzynarodowych targach zabawek w Nowym Jorku. Lalka wyglądająca jak dorosła osoba w swej premierowej odsłonie miała na sobie czarno-biały kostium kąpielowy w paski i włosy upięte w koński ogon. W swojej historii miała setki wcieleń, była też stylizowana na wiele postaci ze świata popkultury, nauki czy polityki.

Barbie była lekarką, pilotem, astronautą czy weterynarzem; w kolejnych wcieleniach zwracała uwagę na problemy niepełnosprawności ruchowej, wad słuchu, chorób onkologicznych czy mniejszości seksualnych.

W 1967 r. pojawiła się pierwsza lalka na wzór znanej postaci. Była nią modelka Twiggy. Potem własną Barbie miały m.in. Elżbieta II, Tina Turner, Angela Merkel, matematyczka Katherine Johnson, badaczka szympansów Jane Goodall, malarka Frida Kahlo oraz podróżniczka Martyna Wojciechowska.

Powstała też lalka mająca styl i sylwetkę Karla Lagerfelda i lalka w wersji drag queen. Wzorem dla lalki Barbie był David Bowie. Własną lalkę Barbie zaprojektował Elton John.

Stroje dla Barbie szyły największe sławy świata mody. Lalka doczekała się też m.in. serii filmów ze swoim udziałem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie