REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Latająca taksówka przechodzi już testy

  • Autor: PAP
  • 14 mar 2018 09:11
Latająca taksówka przechodzi już testy
fot. pixabay.com

Firma Kitty Hawk, z którą związany jest współzałożyciel Google, Larry Page, zaprezentowała latającą taksówkę napędzaną elektrycznie. Jak obiecuje producent, maszyna ma latać samodzielnie, jednak nad bezpieczeństwem będzie musiał czuwać pilot.

REKLAMA

O testach, które latająca taksówka Cora przechodzi właśnie w Nowej Zelandii, poinformował we wtorek serwis The Register.

Jak twierdzi na swojej stronie internetowej producent maszyn, firma Kitty Hawk, "Cora podnosi się jak śmigłowiec, w trakcie lotu jednak zachowuje się jak samolot. Przed startem nie potrzebuje rozpędu, co umożliwia wznoszenie się na przykład z powierzchni dachów".

Cora wyposażona jest w 12 zorientowanych pionowo wirników napędzanych elektrycznie, które pozwalają na unoszenie się maszyny; umocowane są zarówno z przodu, jak i z tyłu poziomych skrzydeł przypominających te, w jakie wyposażone są tradycyjne małe samoloty.

Maszyny, które przechodzą testy w Nowej Zelandii, mają wymalowany na boku numer rejestracyjny wskazujący na Stany Zjednoczone - jak zaznacza The Register, świadczy to o konieczności posiadania właściwej licencji pilota przez osoby, które będą chciały stać się właścicielami latających taksówek Cora.

Firma Kitty Hawk nie ujawniła szczegółów na temat oprogramowania, które tworzy system nawigacji autonomicznej dla latających taksówek. Analitycy wskazują, że w przypadku, w którym producent nie będzie mógł udowodnić obecności licencjonowanego pilota zdolnego przejąć stery w sytuacji krytycznej, taksówki Cora mogą spotkać się ze sporymi kłopotami ze strony regulatorów ruchu powietrznego.

Kitty Hawk to firma założona przez byłego pracownika Google X - Sebastiana Thruma. Według mediów, finansowanie zapewnia jej również związany z Google Larry Page.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie