REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Łazienka z wysokim IQ

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 sty 2018 12:30
Łazienka z wysokim IQ
fot. mat. prasowe Schell

Jakie kierunki będą dominować w projektowaniu łazienek publicznych w nadchodzącym sezonie? Wszystko wskazuje na to, że minimalizm formy, funkcjonalność i inteligentne rozwiązania to trendy, które mocno zaznaczą swoją obecność również w przyszłych latach.

REKLAMA

Minimalizm wyposażenia to już obowiązujący kierunek w designie armatur łazienkowych, szczególnie tych, które znajdują zastosowanie w intensywnie eksploatowanych budynkach. Projektanci przemysłowi nie tylko dążą do ergonomii, lecz również zapewnienia wysokiej trwałości form. Dlatego wszelkie mechanizmy i elementy instalacji są starannie ukrywane w ścianie lub zabudowie. Najlepszym przykładem są armatury podtynkowe, których jedynym widocznym elementem jest wylewka lub płyta z oknem fotokomórki. Design armatur ma jednak jeszcze jeden, bardziej przyszłościowy kierunek. Oprócz funkcji wypływu wody są wzbogacane o kolejne opcje, jak regulacja temperatury wody czy automatyczne płukanie instalacji po długim czasie przestoju.

Łazienki publiczne stają się czymś więcej niż tylko przestrzenią sanitarną. Jako wizytówka firmy czy instytucji muszą gwarantować komfort, maksymalną higienę i bezpieczeństwo użytkowania. W tym kontekście armatury, które oferują tylko bezdotykową obsługę powoli będą ustępować miejsca rozwiązaniom łączącym trwałość, łatwość obsługi i możliwość dostosowania do potrzeb użytkownika. Przykładem takiego rozwiązania są np. nowe baterie Schell Linus W-E-M z regulacją temperatury. Surowy design rozwiązania opartego na dobrze już znanej metalowej płycie z subtelną wylewką został wzbogacony o pokrętło pozwalające na indywidualne dostosowanie temperatury. Komfort termiczny ma szczególne znaczenie zwłaszcza w strefie prysznicowej, dlatego w tej dziedzinie również powstają armatury, które dzięki swoi funkcjom dostarczają niemal tyle komfortu, co te stosowane w domowych łazienkach. Przykładem może być naścienna bateria prysznicowa Schell Vitis VD-C-T z elektroniką CVD Touch. Trwały, metalowy przycisk „Start/Stop” uruchamia wypływ wody, zaś jego zamknięcie następuje ręcznie lub po upływie określonego czasu. Prysznic można zaprogramować na znacznie dłuższy wypływ wody, niż w przypadku tradycyjnych armatur samozamykających, bo sekwencja może trwać aż do 6 minut. Po prawej stronie korpusu znajduje się pokrętło temperatury, dzięki czemu w zależności od sytuacji i potrzeb użytkownik może skorzystać z zimnego prysznica po saunie lub ciepłej, relaksującej kąpieli po treningu.

Nikogo już nie dziwi fakt, że w nowoczesnych łazienkach można spotkać baterie czy spłuczki sterowane na podczerwień, jednak nie sposób odgadnąć, co kryje się w znajdującej się w nich elektronice. Oprócz funkcji uruchamiania wypływu wody po wykryciu ruchu w fotokomórce nowoczesne armatury mogą wykonywać szereg innych zaprogramowanych funkcji gwarantujących higienę i bezpieczeństwo użytkowania. Sterylna czystość to wymóg zwłaszcza w toaletach publicznych, stosowane w nich armatury mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu drobnoustrojów i ich rozwojowi w instalacji. Na przykład sterowniki do pisuarów i WC z serii Schell Edition zostały zaopatrzone w funkcje automatycznego płukania antystagnacyjnego, które jest wykonywane w 24 godziny od ostatniego użycia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie